W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40 zdarzeń z tlenkiem węgla w obecnym sezonie grzewczym

23.02.2022

Strażak trzymający czujnik czadu na tle samochodu pożarniczego

Od października Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała 39 zdarzeń związanych z pomiarem tlenku węgla. Wśród tych zdarzeń 9 osób zostało zabranych do szpitala z objawami zatrucia czadem, w tym 3 dzieci. W większości przypadków,  zdarzenia te były następstwem załączenia się domowego czujnika tlenku węgla.

W poniedziałek, 21 lutego br. strażacy zostali wezwani do pomiaru tlenku węgla w mieszkaniu budynku wielorodzinnego mieszczącego się w Bielsku-Białej przy ulicy Goleszowskiej. Lokatorzy mieszkania poinformowali strażaków, że umieszczony czujnik tlenku wegla w łazience włączył sygnał alarmowy i wskazywał wartość 230ppm.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Przy użyciu dostępnych urządzeń pomiarowych dokonano kontroli mieszkania. Stwierdzono, że w rurze spiro łączącej piecyk gazowy z przewodem spalinowym występuje nieszczelność i spaliny w całości nie zostają odprowadzone na zewnątrz. Z uwagi na zaistniałą sytuację odłączono dopływ gazu do piecyka i zakazano korzystania z pieca do czasu kontroli przez osoby uprawnione. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Tlenek węgla to gaz trujący, bezwonny i bezbarwny. Sytuacje generujące uwalnianie się tlenku węgla do pomieszczeń to najczęściej „przeszczelnianie” mieszkania, zapominanie o mikrowentylacji, zaklejanie kratek wentylacyjnych, no i zły stan techniczny pieców czy przewodów kominowych.

Czujnik tlenku węgla to urządzenie pokazujące stężenie gazu, zmierzone w pomieszczeniu, w którym ów czujnik został zainstalowany. Przekroczenia dopuszczalnego stężenia urządzenie sygnalizuje poprzez uruchomienie systemu dźwiękowego o sile 85 decybeli oraz zaświeceniu się czerwonej lampki. W takim przypadku należy zadzwonić na numer interwencyjny straży pożarnej 998 lub 112, by właściwe służby podjęły interwencje.

Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy trafia do szpitala. W naszych domach czad może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń. Może być emitowany np. przez piecyki naftowe i gazowe, kotły na paliwo stałe i gaz, kominki, gazowe podgrzewacze wody. Częstą przyczyną poważnych zatruć tlenkiem węgla jest niewłaściwie działająca wentylacja. W walce z czadem najważniejsza jest profilaktyka, a więc niedopuszczenie do wytworzenia się substancji.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}