W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia w trenażerze rozgorzeniowo-dymowym z technik gaszenia pożarów wewnętrznych

13.06.2022

Szkolenie z pożarów wewnętrznych w trenażerze pożarowym - ćwiczenia praktyczne

Dzisiaj rozpoczęło się szkolenie z zakresu pożarów wewnętrznych z wykorzystaniem mobilnego trenażera rozgorzeniowo-dymowego, które potrwa do środy.

Trenażer pożarowy wyglądem przypomina zwykły wóz strażacki, ale w jego wnętrzu - dzięki specjalistycznej technologii - można wytworzyć warunki panujące podczas... rzeczywistych pożarów.

Urządzenie umożliwia symulację pożarów: obiektów mieszkalnych, magazynowych, warsztatowo-przemysłowych itp. z wystąpieniem rzeczywistego ognia. Różnorodność i elastyczność konfiguracji wnętrza, możliwość zadymienia, generowania efektów dźwiękowych i świetlnych umożliwiają realizację różnych wariantów symulacji: zarówno pojedynczych pożarów jak i ciągów zdarzeń. Maksymalna temperatura w komorze to nawet 800 stopni Celsjusza.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia KW PSP w Katowicach na bazie Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy współpracy z Ośrodkiem Szkolenia KW PSP w Krakowie, na wyposażeniu którego jest trenażer. W szkoleniu biorą udział zarówno funkcjonariusze z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej, jak i druhowie  z miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego.

Ćwiczenia w trenażerze umożliwiają ocenę pracy strażaka ratownika w warunkach szczególnie niebezpiecznych, symulujących realne zjawiska zachodzące podczas procesu spalania.

Głównym celem ćwiczeń w tym urządzeniu jest wyrobienie, sprawdzenie oraz doskonalenie takich umiejętności i nawyków wśród strażaków ratowników jak:

  • praca przy dużym obciążeniu psychofizycznym (zaciemnienie, zadymienie, zjawisko rozgorzenia, ograniczona przestrzeń, podwyższona temperatura oraz hałas i efekty świetlne),
  • poruszanie się w nieznanym i skomplikowanym otoczeniu zarówno w układzie pionowym jaki i poziomym,
  • ratowanie i ewakuacja ludzi z miejsc trudno dostępnych oraz objętych pożarem,
  • sprawianie sprzętu ratowniczo – gaśniczego niezbędnego do wykorzystania podczas pożarów w budynkach mieszkalnych,
  • zasady postępowania oraz pracy w dwuosobowym zespole ratowników zwanym rotą,
  • zasady prowadzenia korespondencji radiowej w warunkach zmiennych i utrudnionych.

Szkolenie ma również na celu wymianę wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy instruktorami pożarów wewnętrznych z województwa śląskiego i małopolskiego.

Zdjęcia: mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, KM PSP Bielsko-Biała

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}