W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czad groźny również latem

01.08.2024

Piktogram ze strażakiem trzymającym czujnik CO

Mimo, że sezon grzewczy pozostał odległym wspomnieniem, czad cały czas daje o sobie znać. Sprzyjają mu wysokie temperatury. Od początku czerwca bielscy strażacy odnotowali 50 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.

Wczoraj po godzinie 17 strażacy zostali wezwani do jednego z mieszkań w budynku wielorodzinnym mieszczącym się w Bielsku-Białej przy ul. Sterniczej. Na szczęście nikt nie uległ podtruciu. Czujnik tlenku węgla w pomieszczeniu łazienki wskazywał 370 ppm! Bardzo duże stężenie czadu to ok. 12000 ppm (ang. parts per million) – liczba części na milion) potrafi zabić człowieka w kilka minut. Stężenie tlenku węgla dopuszczalne przez Światową Organizację zdrowia to 35 ppm, w okolicach 200 ppm człowiek zaczyna już odczuwać dolegliwości związane z zatruciem.

Wysokie temperatury negatywnie wpływają na stan przewodów kominowych. To z kolei zwiększa ryzyko powstania tzw. ciągu wstecznego, który może być bardzo niebezpieczny. Podczas upałów przegrzewają się przewody kominowe ponad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Trzeba mieć świadomość, że temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień jest do 2,5 razy wyższa, niż temperatura zewnętrzna. Powstaje słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem.

Wśród tych 50 interwencji, jedna osoba z objawami zatrucia tlenkiem węgla została zabrana do szpitala.

Niestety, nie ma tak naprawdę skutecznego rozwiązania tego problemu.  Jedyną metodą jest przeczekanie upałów i branie kąpieli wieczorem lub wcześnie rano. Czyli wtedy, gdy słońce nie ogrzewa intensywnie przewodów kominowych. Należy też wystrzegać się używania urządzeń grzewczych w godzinach intensywnego nasłonecznienia, a więc od godz. 9.00 do 18.00. Pamiętajmy też, aby zapewnić odpowiednią wentylację w mieszkaniach oraz zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla.

Straż pożarna przypomina, że tlenek węgla potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku silnie trującym gazem. Określany jest „cichym zabójcą”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. W Polsce każdego roku z powodu zatrucia się tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}