Uroczystość z okazji zdania i przekazania obowiązków komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej
31.01.2023
W dniu 31 stycznia 2023r. w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość zdania i przejęcia obowiązków komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej. Podczas uroczystości przekazano również nowoczesny ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 9/63 Renault oraz lekki samochód rozpoznawczo - ratowniczy SLRR Ford Ranger do podziału bojowego w JRG 1, a dotychczasowy ciężki samochód Renault Kerax z 2006r. trafił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielsko-Biała Lipnik.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu. Zdający obowiązki bielskiego komendanta miejskiego PSP st. bryg. Zbigniew Mizera przywitał gości. Następnie miała miejsce ceremonia zdania i przejęcia obowiązków komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej.
Z dniem 31 stycznia 2023r., po 32 latach służby, st. bryg. Zbigniew Mizera kończy służbę w Państwowej Straży Pożarnej. Z dniem 1 lutego 2023r. Śląski Komendant Wojewódzki PSP powołał Pana mł. bryg. Romana Marekwicę na stanowisko Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej.
Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacek Kleszczewski w swoim przemówieniu podziękował dotychczasowemu komendantowi st. bryg. Zbigniewowi Mizerze za pełną oddania służbę, a nowemu życzył samych sukcesów w dalszym rozwoju bielskiego pożarnictwa.
Pan st. bryg. Zbigniew Mizera podziękował samorządowcom, szefom służb ratowniczych i współdziałających, gościom, przyjaciołom, funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym komendy za współpracę, wzajemną życzliwość i współdziałanie. Zdaniem st. bryg. Mizery dobra współpraca to podstawowy element wszelakich podejmowanych działań przede wszystkim w sferze tego co nas głównie dotyczy, czyli doskonalenia systemu bezpieczeństwa w naszym regionie.
Komendant podziękował również przedstawicielom OSP z naszego terenu, nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu, obecnym i byłym komendantom miejskim i powiatowym z woj. śląskiego za wspólne działania, zawsze rzeczową i konkretną dyskusję, ale także za przyjaźń, bo tak określił wzajemne relacje.
Następnie głos zabrał nowy komendant, mł. bryg. Roman Marekwica, który podziękował nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu za obdarzenie zaufaniem i zaszczytem. Jednocześnie zapewnił o kontynuacji poczyń mających na celu budowanie silnego systemu bezpieczeństwa dla mieszkańców Bielska-Białej i powiatu bielskiego.
„Panowie komendanci, moi szanowni poprzednicy. Wraz ze sztandarem mam zaszczyt przejąć dzieło tworzone przez Was, pozostawiliście mi komendę nowoczesną sprzętowo z doskonałą kadrą i wspaniałą historią. Tego dzieła na da się zbudować z dnia na dzień, lecz jest tworzone przez pokolenia. Wiele się od was nauczyłem, pokazaliście mi jak należy zapewnić zrównoważony rozwój komendy, mam zamiar korzystać z tego doświadczenia” – powiedział mł. bryg. Roman Marekwica
W dalszej części uroczystości miało miejsce wręczenie aktów oraz kluczyków do samochodów pożarniczych przekazywanych do jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP nr 1 w Bielsku-Białej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielsko-Biała Lipnik.
Bielska straż wzbogaciła się o nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 9/63 Renault o wartości 1 236 150 zł, który został sfinansowany ze środków z funduszy ustawy modernizacyjnej, dotacji z Urzędu Miasta w Bielsku-Białej oraz dotacji ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Pojazd został wyposażony między innymi w zbiornik wody o pojemności 9000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 900 litrów, autopompę o wydajności 6300 litrów na minutę, działko wodno-pianowe, linię szybkiego natarcia z prądownicą typu Turbo wraz z nakładką do podawania piany. Na pojeździe znajduje się pneumatycznie rozkładany i składany maszt oświetleniowy oraz wciągarka elektryczna wraz z niezbędnym osprzętem.
Kolejnym nabytkiem jest lekki samochód specjalny rozpoznawczo-ratowniczy Ford Ranger o wartości 337 266 zł. Którego zakup był możliwy w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V”. Pojazd z napędem 4x4, pozwala realizować działania ratownicze praktycznie w każdych warunkach terenowych i pogodowych. Dodatkowo na wyposażeniu samochodu znalazły się urządzenia łączności oraz sprzęt wspomagający kierującego działaniami .
Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielsko-Biała Lipnik trafił z JRG nr 1 dotychczas użytkowany ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 9/48 Renault Kerax z 2006r.
Na koniec głos zabrali: Poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, Starosta Bielski Andrzej Płonka, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach Janusz Pierzyna oraz Komendant Miejski PSP w Chorzowie bryg. Arkadiusz Labocha.
W uroczystym apelu udział wzięli: Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, Poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, Starosta Bielski Andrzej Płonka, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej dh Stanisław Nycz, komendanci miejscy i powiatowi PSP w z woj. śląskiego, szefowie służb współdziałających, byli komendanci miejscy bielskiej straży, licznie przybyli goście, a także funkcjonariusze i pracownicy komendy.
Również z dniem 31 stycznia 2023r. ze służbą pożegnało się 10 funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.
- bryg. Czesław Miodoński – Naczelnik wydziału kontrolno-rozpoznawczego
- mł. bryg. Witold Biela – zastępca dowódcy JRG nr 2 w Bielsku-Białej
- st. asp. Krzysztof Caputa – dowódca sekcji z JRG nr 2
- st. ogn. Andrzej Cypcer – straszy operator sprzętu z JRG nr 1
- st. ogn. Tomasz Drelich - straszy operator sprzętu z JRG nr 1
- st. ogn. Krzysztof Grajcar - straszy operator sprzętu z JRG nr 1
- st. ogn. Piotr Gwizdała – dowódca zastępu z JRG nr 1
- st. ogn. Rafał Kasperek - straszy operator sprzętu z JRG nr 1
- st. ogn. Robert Magiera –ratownik specjalista z JRG nr 1
- st. ogn. Dariusz Wątroba - straszy operator sprzętu z JRG nr 2
Krótka biografia st. bryg. Zbigniewa Mizery
Zbigniew MIZERA urodził się 2 września 1970r. w Cieszynie. Następnie wraz z rodzicami przeniósł się do Bielska-Białej, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego.
Zainteresowanie służbą pożarniczą sprawiły, że w 1990 roku rozpoczął naukę w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Krakowie, po ukończeniu której został skierowany do służby w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej na stanowisku technika z dniem 1 sierpnia 1992r. podjął służbę w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej na stanowisku technika. Z dniem 1 maja 1993r. objął stanowisko dowódcy zastępu, następnie 1 czerwca 1994r. został mianowany na stanowisko dowódcy sekcji. W 1998r. ukończył studia wyższe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa. Z dniem 1 kwietnia 1999r. objął stanowisko Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. Systematycznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe, w 2000r. uzyskał tytuł magistra inżyniera na Politechnice Łódzkiej Filia w Bielsku-Białej. W 2003r. objął stanowisko Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. W 2012r. ukończył studia podyplomowe w zakresie „Akademia Przywództwa” na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach.
Jako Dowódca w znacznym stopniu przyczynił się do powstania w 2013r. w jednostce ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej dwóch grup specjalistycznych: Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego, które na co dzień niezależnie od podziału administracyjnego, są dysponowane do działań w obrębie województwa śląskiego, jaki i poza jego granicami. Aktualnie w grupie chemicznej działa 67 strażaków z uprawnieniami ratownika chemicznego, a w grupie technicznej działa 44 strażaków z uprawnieniami do obsługi żurawi przenośnych. Wielu z nich ma duże doświadczenie w operowaniu wciągarkami i obsłudze holownika. Z dniem 1 stycznia 2017r. został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, a z dniem 1 lutego 2017r. decyzją Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach został powołany na stanowisko Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej.
Niestety w czasie pełnienia funkcji komendanta, miała miejsce jedna z największych tragedii w historii Szczyrku. 4 grudnia 2019 roku około godziny 18:30 w domu mieszkalnym doszło do wybuchu gazu. Eksplozja spowodowała zawalenie się budynku. Pracujące na miejscu służby ratownicze wydobyły z gruzów ciała 8 osób, w tym 4 dzieci. Najmłodsze z nich miało zaledwie 3 latka. Łącznie w akcji ratowniczej polegającej na odgruzowaniu miejsca katastrofy brało udział ponad 300 strażaków.
Lata 2020-2021, był okresem kiedy oprócz wykonywania podstawowych zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej, st. bryg. Zbigniew Mizera, jako komendant miejski PSP musiał zmierzyć się z zagrożeniem ze strony koronawirusa. Od początku pandemii Państwowa Straż Pożarna oraz ochotnicze straże pożarne wspierały w tym zakresie inne służby i instytucje. Bielscy strażacy pomagali przy tworzeniu przyszpitalnych polowych izb przyjęć, a także zabezpieczali granice. Ponadto strażacy, którzy posiadali kwalifikacje ratownika medycznego, byli delegowani do szpitali tymczasowych, gdzie pomagali personelowi medycznemu.
Rok 2021 to również zmiany w przyjmowaniu zgłoszeń na numer alarmowy. Od września 2021 roku mieszkańcy województwa śląskiego dzwoniąc na numer 998, łączą się bezpośrednio z operatorem numeru alarmowego 112.
Rok 2022 okazał się równie trudny, jak poprzednie. 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bielscy strażacy zarówno z Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych od początku wybuchu konfliktu wojennego w Ukrainie włączyli się w działania humanitarne i pomoc Ukraińcom m.in. poprzez realizację transportu uchodźców autobusami, z przejść granicznych do punktów recepcyjnych, organizację miejsc tymczasowego schronienia w jednostkach OSP, zbiórek sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy.
Podpisana w grudniu 2021r. ustawa o ochotniczych strażach pożarnych wprowadziła m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Dodatek wysokości 200 zł miesięcznie jest wypłacany w przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA po osiągnięciu 65. roku życia (w przypadku mężczyzn) oraz 60. roku życia (w przypadku kobiet). Świadczenie przysługuje także ratownikom górskim (ochotnikom z TOPR i GOPR). W 2022r. wydano 423 decyzje o przyznaniu świadczeń.
Podczas 6- letniego okresu pełnienia przez st. bryg. Zbigniewa Mizerę funkcji Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej, dokonano także znaczącego postępu w poprawie wyposażenia w sprzęt. Zakupiono oraz pozyskano 12 różnego rodzaju samochodów ratowniczo- gaśniczych i specjalnych wraz z najnowocześniejszą 42 metrową drabiną mechaniczną Magirus.
W maju 2022r. w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej została utworzona interaktywna sala edukacyjna „Ognik”. Jest to miejsce, gdzie specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej przekazują dzieciom wiedzę oraz informacje dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Interaktywne i bogate wyposażenie sali edukacyjnej oraz przygotowane wcześniej modelowe scenariusze tych wyjątkowych lekcji, pozwalają w oryginalny i ciekawy sposób przekazywać niezwykle istotne wiadomości oraz umiejętności. Tylko przez pierwsze siedem miesięcy funkcjonowania, „Ognika” odwiedziło blisko 1650 dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas 1-3.
Aktywna i pełna zaangażowania służba na rzecz poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej, doskonalenia funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz poprawy stanu wyszkolenia i wyposażenia jednostek ochrony przeciwpożarowej na przestrzeni całego okresu służby zaowocowała przyznaniem st. bryg. Zbigniewowi Mizerze wielu odznaczeń.
Odznaczony m. in.: Brązowym Krzyżem Zasługi – 2004 r., Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę – 2015r., Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2018 r., Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju – 2003 r., Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa – 2005r., Odznaką Honorową PCK – 2022r., Dyplomem Komendanta Głównego PSP – 2022r., Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza – 2021r. oraz Medalem Za Zasługi dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego – 2010r.
Krótka biografia mł. bryg. Romana Marekwicy
Roman MAREKWICA urodził się 10 listopada 1980r. w Bielsku-Białej. Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 2000r., jako kadet w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Po ukończeniu szkoły z dniem 1 lipca 2002r. podjął służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej na stanowisku starszego ratownika.
Od początku związany był ze służbą w jednostce ratowniczo – gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej, awansując w tej komórce organizacyjnej na kolejne stanowiska w hierarchii zawodowej. Z dniem 1 stycznia 2005r. objął stanowisko dowódcy zastępu, następnie 1 października 2009r. został mianowany na stanowisko dowódcy sekcji. 1 lipca 2011r. został mianowany na zastępcę dowódcy zmiany, a następnie z dniem 1 lutego 2013r. na stanowisko dowódcy zmiany. W 2012r. ukończył studia wyższe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, uzyskując tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. Z dniem 1 marca 2017r. objął stanowisko zastępcy dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP. Od lutego 2020r. pełnił funkcję dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP nr 1 w Bielsku-Białej, z którego to został powołany z dniem 1 marca 2022r. na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP.
Pan mł. bryg. Roman Marekwica realizował zadania w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Technicznego od początku ich istnienia w Bielsku-Białej.
Wielokrotnie brał udział i kierował działaniami podczas akcji ratowniczo – gaśniczych. Największe z nich, to między innymi akcja ratownicza po katastrofie budowlanej w Szczyrku w 2019r. - wybuch gazu, w 2010 roku usuwanie skutków powodzi na terenach Bielska-Białej oraz przyległych gmin, pożar hal magazynowych w Bielsku-Białej w 2005r.
Odznaczony m. in. Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2019 r., Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa – 2012r. , Medalem za Zasługi dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego – 2015r., Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego – 2021r.
Opracowanie: mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, st. asp. Mariusz Zelek, Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej