W marcu wzrasta drastycznie liczba pożarów traw i nieużytków
22.03.2022
Już od wielu lat przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Spowodowane jest to, niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Ostatnie, bezdeszczowe dni spowodowały, że znacznie wzrosła liczba tego typu pożarów w Bielsku-Białej i powiecie bielskim. Tylko wczoraj, 21 marca br. strażacy gasili pożary suchych traw i nieużytków 11 razy.
Za większość tych zdarzeń odpowiedzialny jest niestety człowiek. Przyczyną jest najczęściej brak rozwagi i bezmyślność oraz przekonanie, że wypalanie użyźnia glebę. Jednak wypalanie traw stanowi zagrożenie nie tylko dla fauny i flory, ale także jest niebezpieczne. Pożar suchej trawy bardzo szybko może wymknąć się spod kontroli i rozprzestrzenić.
Od początku 2022 roku strażacy na terenie Bielska -Białej i powiatu bielskiego wyjeżdżali 58 razy do pożarów traw i nieużytków rolnych (w akcjach wzięło udział ponad 500 strażaków PSP i OSP). Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Spaleniu uległo prawie 4 ha traw i nieużytków. W całym województwie śląskim d początku 2022 roku strażacy wyjeżdżali 1 537 razy do pożarów traw i nieużytków rolnych. W zdarzeniach śmierć poniosła 1 osoba, a 3 zostały poszkodowane. Spaleniu uległo prawie 700 ha traw i nieużytków.
Strażacy apelują o rozwagę i niewypalanie traw i nieużytków rolnych. Wystarczy nagły podmuch wiatru, bądź zmiana jego kierunku, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe.
Wypalanie traw może skończyć się tragicznie! Przypominamy, że wypalanie traw i nieużytków jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone, grozi za nie kara grzywny lub aresztu. W przypadku zauważenia pożaru należy natychmiast zadzwonić pod numer 998 lub 112
Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię „STOP POŻAROM TRAW”, która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.
Zdjęcie: profil FB/OSP Godziska