W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Żniwa 2024

17.07.2024

Na ilustracji, na pierwszym planie znajduje się czerwony kombajn koszący łan zboża. Po jego lewej stronie znajduję ułożone w stertę 3 baloty słomy, a za nimi dwa budynki. Za kombajnem po prawej stronie znajdują się 2 budynki, obok nich ciągnik, baloty słomy, kilka drzew i ogrodzenie. Cała ilustracja przedstawiona jest na żółtym tle.

Wakacje to dla większości społeczeństwa czas urlopów, wypoczynku i wytchnienia od obowiązków życia codziennego. Dla rolników jednak lato to okres wytężonej pracy związanej z trwającymi żniwami, które to stanowią zwieńczenie ciężkiej, całorocznej pracy jaką każdy rolnik musi wykonać aby zebrać dobry plon. Męczące fale upałów powodują, że tegoroczny zbiór plonów jest niezwykle ciężki. Wysokie temperatury, przegrzane maszyny i niewłaściwe zachowania rolników wpływają także na zwiększenie zagrożenia pożarowego.

Okres żniw to nie tylko zwiększone zagrożenie pożarowe. Presja czasu, pośpiech i nieuwaga z nim związana wpływają również na wzrost ryzyka wystąpienia wypadków związanych  z eksploatacją maszyn rolniczych.

Aby wyeliminować lub ograniczyć do minimum te zagrożenia przypominamy:

1.  W czasie obsługi maszyn rolniczych należy bezwzględnie stosować się do wskazówek zawartych w instrukcji eksploatacji i konserwacji danego urządzenia.

2.  Na ruchome części maszyn należy w miarę możliwości zamontować osłony.

3.  Przed przystąpieniem do napraw, regulacji bądź czyszczenia maszyn należy rozłączyć napęd, wyłączyć silnik i odczekać do momentu, kiedy wszystkie obracające się elementy przestaną stwarzać zagrożenie.

4.  W maszynach, ciągnikach i budynkach gospodarczych należy umieścić podręczny sprzęt gaśniczy, aby można było ugasić w zarodku potencjalny pożar, a tym samym uratować plony, maszyny i budynki.

5.  W czasie prac związanych ze zbiorem oraz transportem płodów rolnych zabrania się palenia tytoniu i używania otwartego ognia.

6.  W sytuacji zwiększonego zagrożenia pożarowego (susza i wysokie temperatury), w czasie żniw należy w miarę możliwości przygotować sprzęt, który pozwoli na odizolowanie potencjalnego pożaru i ograniczenie jego rozprzestrzeniania do jak najmniejszej powierzchni. Może to być ciągnik z odpowiednim osprzętem, którym będzie można wykonać takie oddzielenie.

7.  Po zakończeniu prac na areałach rolniczych należy pamiętać o wyczyszczeniu maszyn z pozostałości płodów rolnych mogących powodować zagrożenie pożarowe.

8.  W czasie pracy kombajnem zbożowym bądź innymi maszynami rolniczymi warto mieć przy sobie telefon komórkowy, aby w razie potrzeby szybko zaalarmować odpowiednie służby.

9.  Należy pamiętać że najwyższą wartością jest życie człowieka i w sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie ugasić pożaru w zarodku należy jak najszybciej oddalić się w bezpieczne miejsce.

Wszelkie regulacje prawne dotyczące zabezpieczenia przeciwpożarowego zbioru, transportu i składowania palnych płodów rolnych zawarte są w Ustawie z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2024 poz. 127) oraz w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2023 poz. 822).

Bardzo ważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa związanego z uprawami rolnymi są odległości jakie należy zachować przy ustawianiu stert i stogów. Minimalne odległości zostały przedstawione na ilustracji znajdującej się poniżej.

Rolnikom życzymy dobrej pogody i urodzaju w tegorocznych żniwach, a przede wszystkim aby przebiegły spokojnie i bezpiecznie.

 

Opracowianie: st. kpt. Mateusz Norek, Ilustracje: Prewencja Społeczna Państwowej Straży Pożarnej

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}