W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop Pożarom Traw !

06.03.2024

Dwóch strażaków gasi tłumicami pożar trawy, z prawej strony spalone pole, z lewej płomienie i wysoka, sucha trawa.

Każdego roku przełom zimy i wiosny  to czas, w którym znacznie wzrasta liczba pożarów traw na  łąkach i nieużytkach rolnych.  Pożary te są szczególnie niebezpieczne, ponieważ wysuszona trawa pali się bardzo szybko, co stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Prędkość rozprzestrzeniania się takiego pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Jeżeli wypalane trawy znajdują się blisko budynków mieszkalnych, w takich pożarach ludzie często tracą dobytek całego życia!

Osoby wypalające trawy zazwyczaj tłumaczą swoje zachowanie chęcią użyźnienia gleby, co NIE jest prawdą!

W wyniku wypalania traw dochodzi do wyjaławiania  gleby, zahamowany zostaje niezwykle użyteczny naturalny rozkład pozostałości roślinnych oraz przyswajanie azotu z powietrza. W czasie wypalania traw do atmosfery uwalniane są niebezpieczne substancje chemiczne, trujące dla ludzi i zwierząt. Ginie wiele gatunków zwierząt bytujących na ziemi i w krzewach, niszczone są  gniazda i inne miejsca lęgowe.

Pożary traw powodują powstanie dużego zadymienia, które jest bardzo niebezpieczne dla osób znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Dym znacznie ogranicza widoczność na drogach, co może spowodować powstanie wypadków komunikacyjnych.

Wypalanie traw w pobliżu obszarów leśnych może doprowadzić do pożaru lasu, w którym ginie wiele zwierząt. Często wpadają one w popłoch w wyniku dużego zadymienia, trącą orientację i wchodzą prosto w płomienne.

Każdego roku w  pożarach traw  ginie od kilku do kilkunastu osób. Działania gaśnicze realizowane przez strażaków  są często żmudne i długotrwałe, a potencjał ratowników zaangażowany do ich  realizacji często w tym samym czasie może być potrzebny do ratowania życia i zdrowia ludzkiego w innym zdarzeniu.

1 marca zainaugurowana została tegoroczna edycja kampanii „Stop Pożarom Traw”.

Jej główny cel to informowanie i uświadamianie społeczeństwa, że wypalanie traw niesie za sobą wiele niebezpieczeństw i negatywnych konsekwencji, a oprócz tego jest nielegalne i prawnie zabronione !!!

 

Według obowiązujących przepisów,  osobom które wypalają trawy grozi  kara grzywny do 5000 zł, a jeżeli pożar  spowoduje zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, wówczas sprawca podlega karze pozbawienia wolności  nawet do 10 lat.

 

Dbajmy o naszą planetę! STOP pożarom traw!!

 

Opracowanie: st. kpt. Mateusz Norek

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}