Owady błonkoskrzydłe
05.08.2024
Okres letni to czas wzmożonej aktywności owadów błonkoskrzydłych. Każdego roku w tym czasie elbląscy strażacy wyjeżdżają do zdarzeń w związku z wystąpieniem zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych.
Zgodnie z zasadami wydanymi przez Komendanta Głównego PSP Straż Pożarna podejmuje interwencje w przypadku stwierdzenia występowania bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.
W takich przypadkach strażacy doraźnie ewakuują te osoby poza strefę zagrożenia i podejmują niezbędne działania zmierzające do usunięcia owadów.
W pozostałych obiektach obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w tym zakresie spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu
(w myśl art. 61 pkt 2. ustawy Prawo Budowlane).
Powyższe odesłanie do ustawy Prawo Budowlane jest tym bardziej zasadne, że zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu oraz rutynowe działania prewencyjne skutecznie uniemożliwiałyby zagnieżdżenie się w nim owadów.
Usunięcie gniazda lub roju owadów należy wtedy do zadań właściciela lub zarządcy obiektu (poprzez wyspecjalizowaną firmę).
Chcąc pozbyć się niepożądanych owadów właściciele na swoich posesjach powinni prowadzić działania prewencyjne, ponieważ znacznie łatwiej jest zapobiegać niż walczyć z już założoną kolonią szerszeni czy os. W związku z powyższym należy wiosną przeglądać szopy, altanki, pomieszczenia gospodarcze oraz poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone początki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi możliwe jest przedostanie się do środka owadów warto odpowiednio zabezpieczyć.
Zauważenie gniazda owadów
W przypadku zauważenia gniazda lub roju owadów powinniśmy przestrzegać poniższych zasad:
- nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym, w przypadku, gdy owady zagnieździły się w budynku, należy opuścić pomieszczenie, w którym się znajdują,
- nie należy próbować samodzielnie usuwać roju czy gniazda,
- nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwać wodą lub innymi środkami owadobójczymi,
- należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.
Uwagi dotyczące zgłoszenia na numer alarmowy 112
Osoba zgłaszająca zagrożenie spowodowane wystąpieniem gniazda lub roju owadów powinna, oprócz podstawowych danych przekazać następujące informacje:
- rodzaj owadów (o ile jest to możliwe),
- miejsce ich usytuowania, jaki jest dostęp do roju lub gniazda,
- rodzaj obiektu, którego zdarzenie dotyczy,
- czy w obiekcie występują zagrożenia związane z przebywającymi tam osobami, w szczególności czy przebywają w nim grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.
Opracowanie: kpt. Łukasz Janecki