W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga na zalegający na dachach śnieg!

11.02.2021

Grafika z ilustracją zaśnieżonego dachu domu i hasłem Odśnieżaj dach!

Uwaga na zalegający na dachach śnieg!

Zimowa aura utrzymuje się już w naszym regionie od dłuższego czasu, a niskie temperatury i opady śniegu będą nam towarzyszyć jeszcze przez najbliższe dni, a nawet tygodnie. Służby starają się na bieżąco usuwać śnieg z dróg i chodników. Należy jednak pamiętać, że biały puch zalega także na naszych dachach.

Strażacy przypominają – zalegający na dachach śnieg może przeciążyć konstrukcje budynków i doprowadzić do katastrofy.

1 metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg,

1 metr sześcienny  śniegu mokrego waży 700-800 kg,

1 metr sześcienny lodu waży ok. 900 kg.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu szybko zamienia się w lód i robi się ciężka. To zjawisko bardzo niekorzystne i niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, charakterystycznych dla hipermarketów, hal produkcyjnych czy hal sportowych. Niebezpieczne dla życia i zdrowia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Należy je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla życia i zdrowi ludzi.

Określone obowiązki w tym zakresie nakłada na administratorów i właścicieli budynków ustawa Prawo Budowlane. W związku z tym, to na właścicielach i zarządcach budynków ciąży obowiązek usuwania z dachów zalegających tam warstw śniegu oraz nawisów i sopli.

Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale także współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo.

W myśl art. 61 ustawy Prawo Budowlane właściciel lub zarządca obiektu jest zobowiązany zapewnić jego bezpieczne użytkowanie, m.in. w razie wystąpienia silnych wiatrów czy intensywnych opadów atmosferycznych.

Niestosowanie się, do obowiązku usuwania powyższych zagrożeń, może skutkować sankcjami prawnymi określonymi w art. 91a ustawy Prawo budowlane, tj. m.in. karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem zalegającego na nim śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku tej katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

 

Opracowanie: st. kpt. Łukasz Kochan, mł. asp. Dawid Rogożyński,  Zdjęcie: KG PSP

Żródło: https://www.gov.pl/web/kgpsp/snieg-na-dachach

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}