W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty ratownicze Ochotniczych Straży Pożarnych

29.06.2024

Zdjęcie zrobione z wysokości. Na placu wewnętrznym jednostki ratowniczo- gaśniczej stoją pojazdy pożarnicze. przed nimi stoją zgromadzeni funkcjonariusze. W tle widać budynki mieszkalne.

W sobotę 29 czerwca 2024 roku, na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu odbyły się warsztaty ratownicze zorganizowane dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu elbląskiego należących do KSRG.

Był to kolejny rok, kiedy ćwiczenia dla OSP zorganizowane były w formie warsztatów. Taka forma cieszy się niezmiennie aprobatą uczestników, ponieważ pozwala na to aby każdy z ćwiczących zastępów wykonywał dokładnie te same zadania.

W tegorocznych warsztatach ochotnicy zmagali się z następującymi epizodami:

1. Ratownictwo wysokościowe - założenie polegało na ewakuacji osoby poszkodowanej ze studzienki znajdującej się poniżej poziomu gruntu. Uczestnicy mogli korzystać ze sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu ich pojazdów, a także zapoznać się z technikami i sprzętem jakimi dysponuje KM PSP w Elblągu (min. obsługa trójnogu ratowniczego).

2. Ratownictwo medyczne (wypadek komunikacyjny) - założenie polegało na wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym, ewakuacji jej ze strefy zagrożenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

3. Gaszenie pożarów wewnętrznych połączone przedstawieniem technik poruszania się ratowników w ciasnych przestrzeniach oraz elementami wykonywania siłowego dostępu do pomieszczeń. Pierwszą częścią założenia było przedstawienie ochotnikom podstawowych technik pokonywania trudnodostępnych przestrzeni z jakimi mogą się spotkać przebywając w zadymionym pomieszczeniu. W kolejnym etapie każdy z zastępów miał za zadanie dokonać siłowego otwarcia drzwi i przeprowadzić działania polegające na dotarciu do źródła pożaru w zadymieniu, ugaszeniu pożaru i ewakuacji osoby poszkodowanej.

4. Obsługa podstawowej armatury wodnej. W tym epizodzie każdy zastęp miał za zadanie zassać wodę z zewnętrznego zbiornika przy użyciu własnej autopompy, a następnie podać dwa prądy wody na określoną odległość w kierunku pożaru.

Nad prawidłowym przebiegiem warsztatów czuwał Komendant Miejski PSP w Elblągu mł. bryg. Bogdan Grzymowicz wraz z zastępcą bryg. Robertem Licznerskim oraz Prezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Elblągu druh Ryszard Janusz.

Na każdym stanowisku instruktorzy największą uwagę skupiali na podstawowych czynnościach ratowniczych i BHP. Jest to bardzo ważne, ponieważ aby każda nawet duża i skomplikowana akcja zakończyła się sukcesem niezwykle istotnym elementem jest ćwiczenie właśnie tych podstawowych i elementarnych czynności oraz dbałość o własne bezpieczeństwo.

W ćwiczeniach wzięły udział następujące jednostki OSP:

1. OSP Godkowo,

2. OSP Gronowo Elbląskie,

3. OSP Jegłownik,

4. OSP Jelonki,

5. OSP Krzewsk,

6. OSP Markusy,

7. OSP Milejewo,

8. OSP Młynary,

9. OSP Nowakowo,

10. OSP Rychliki,

11. OSP Zielonka Pasłęcka.

Mimo żaru, który lał się z nieba ćwiczenia cieszyły się pozytywnym odbiorem i zaangażowaniem uczestników. Doskonalenie podstawowych umiejętności przez strażaków ochotników pozwoli im na profesjonalną i kompleksową organizację działań ratowniczych, co jest szczególnie ważne dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu elbląskiego. Profesjonalizm jakim będą się wykazywać ochotnicy stanowi też olbrzymie wsparcie i komfort dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Wszystkim ćwiczącym dziękujemy za udział w warsztatach i zaangażowanie 

Pamiętajmy, że „im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej krwi w boju” ! 

Opracowanie: st. kpt. Mateusz Norek; Zdjęcia:  st. kpt. Mateusz Norek, st. kpt. Piotr Woliński

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}