Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Tunelu pod Martwą Wisłą im. abp. Tadeusza Gocłowskiego w Gdańsku.
31.10.2021
W nocy z 28 na 29 października w Tunelu pod Martwą Wisłą im. abp. Tadeusza Gocłowskiego odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Strażacy, ratownicy medyczni i policjanci doskonalili w praktyce swoje umiejętności i sprawdzili działanie procedur ratowniczych i przeciwpożarowych. W trakcie ćwiczeń od godz. 22:00 do 3:00 obie rury tunelu były całkowicie zamknięte dla ruchu.
Komenda Miejska PSP w Gdańsku oraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku – Dział Utrzymania Tunelu Drogowego zorganizowali ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Tunelu pod Martwą Wisłą im. abp. Tadeusza Gocłowskiego w Gdańsku. Ćwiczenia składały się z dwóch części:
Cz. I - symulacja wypadku w tunelu T2 dwóch pojazdów: samochodu osobowego oraz dostawczego, przewożącego niebezpieczną substancję chemiczną, w wyniku którego poszkodowane zostały cztery osoby, jeden z pojazdów ulegał zapaleniu, a substancja chemiczna zaczęła wyciekać na jezdnię.
Cz. II - pożar pojazdu osobowego w tunelu T1 - obserwacja działania systemów bezpieczeństwa (przede wszystkim wentylacji pożarowej) oraz pokaz gaszenia.
W ćwiczeniach udział wzięły zastępy z JRG 1, JRG 2 oraz JRG 4, a także Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Sobieszewo, Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Świbno oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Komendy Miejskiej PSP w Gdyni. Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło 40 strażaków. W ćwiczeniach uczestniczyła również Policja oraz ratownicy medyczni ze stowarzyszenia ADIUTARE.
Po zakończeniu pierwszej części ćwiczeń Gdański Zarzą Dróg i Zieleni-Dział Utrzymania Tunelu Drogowego, wspólnie z Komendą Miejską PSP w Gdańsku, przeprowadził pokaz rozwoju pożaru pojazdu osobowego podczas którego zaobserwować można było wpływ na pożar działanie systemu wentylacji i oddymiania w tunelu.
W środkowej części tunelu T1 na specjalnie przygotowanym podeście, chroniącym jezdnię przed działaniem ognia, ustawiono pojazd osobowy, który następnie podpalono. Pokaz zabezpieczali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo, Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Świbno oraz z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku przygotowani w sprzęcie ochrony układu oddechowego do natychmiastowego ugaszenia pojazdu z nawodnionych linii gaśniczych – z pojazdu GBA oraz z instalacji hydrantowej tunelu. Ponadto pracownicy GZDiZ oraz strażacy stale monitorowali rozwój pożaru i jego wpływ na elementy tunelu za pomocą kamer termowizyjnych.
Przeprowadzony pokaz potwierdził skuteczność systemu oddymiania, który nie dopuścił do przeniesienia zadymienia w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy (jest to istotne w przypadku rzeczywistego zdarzenia i utworzenia się zatoru w tunelu).