Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla #ObudźCzujność
07.10.2024
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą".
Czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że toksyczny tlenek węgla jest:
- bezwonny,
- bezbarwny,
- pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Jeśli posiadasz w domu/mieszkaniu urządzenie w którym odbywa się proces spalania (jak kominek, piecyk gazowy, piec kaflowy itp.) nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca - mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej. Koniecznie zweryfikuj z pomocą specjalisty stan urządzeń w których odbywa sie proces spalania, a także stan przewodów wentylacyjncyh i kominowych.
Zamontuj czujkę tlenku węgla ! - tylko ona jest w stanie ostrzec Cię o zagrożeniu.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP, KM PSP w Gdańsku
Zdjęcie: KM PSP w Gdyni