W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
W dniach 14 - 18 lipca 2024 r. pomorscy strażacy walczyli z największym pożarem ostatnich lat, jaki wybuchł w Gdańsku. W ogniu stanęła hala przy ul. Oliwskiej 21.
14 lipca przed godz. 17, przyjęliśmy zgłoszenie o pożarze jednej z hal na terenie Portu Gdańskiego przy ul. Oliwskiej w dzielnicy Nowy Port. Początkowo pożarem objęta była cześć hali magazynowej o pow. 400 m kw. Niestety ogień, w wyniku dużej ilości nagromadzonego materiału palnego w postaci m.in. tworzyw sztucznych, tekstyliów i cieczy łatwopalnych, szybko się rozprzestrzenił i łącznie objął swoim zasięgiem powierzchnię około 6500 m kw. hali. W wyniku prowadzonych działań, udało się uchronić przed rozwojem pożaru dwie bezpośrednio sąsiadujące hale o łącznej powierzchni ponad 10000 m kw. Na miejsce w pierwszym etapie działań, zadysponowano zastępy z JRG 1, 2 i 4 KM PSP w Gdansku, zastępy i jednostki pływające z Portowej Straży Pożarnej Florian oraz oficera operacyjnego KM PSP w Gdańsku.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów, zaobserwowano silne zadymienie, które wydobywało się z wnętrza hali. Ze względu na szybki rozwój pożaru, dowódca akcji zgłosił zapotrzebowanie na kolejne siły i środki, które dysponowano również z powiatów ościennych.
Na miejsce działań, w nocy z 14 na 15 lipca, przybyła grupa operacyjna komendanta głównego PSP oraz jego zastępcy, tj. nadbryg. Józef Galica oraz st. bryg. Grzegorz Szyszko. Na terenie działań obecni byli również z-cy pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP – st. bryg. Marian Hinca oraz bryg. Błażej Chamier Ciemiński wraz z grupą operacyjną KW.
Był to największy pożar w Gdańsku od lat. Działania, ze względu na specyfikę obiektu oraz jego rozmiar, były bardzo trudne i wymagały dużej ilości sił i środków na miejscu zdarzenia. W momencie kulminacyjnym przy pożarze pracowało ponad 60 zastępów PSP, ZSP oraz OSP i około 130 strażaków. Na miejsce do pomocy zadysponowano również zastępy PSP i OSP z powiatu gdańskiego, kartuskiego, wejherowskiego, tczewskiego, puckiego, z terenu miasta Gdyni i Sopotu oraz z województwa warmińsko-mazurskiego.
Dodatkowo, od samego początku zaistnienia zdarzenia, działania prowadzone były również na wodach kanału portowego. Dzięki szybkiej interwencji ze strony, m.in. Portowej Straży Pożarnej Florian oraz Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, które polegały na rozstawieniu zapór sorpcyjnych, udało się ograniczyć i częściowo zlikwidować zanieczyszczenia powstałe w wyniku przedostania się produktów naftowych do kanału portowego.
Komendant miejski PSP w Gdańsku st. bryg. Romuald Pituła oraz jego zastępcy pragną podziękować wszystkim strażakom PSP, ZSP i OSP oraz innym podmiotom i instytucjom biorącym udział w trudnej i skomplikowanej akcji gaśniczej za pełną gotowość, poświęcenie i zaangażowanie.