Sprawozdanie z realizacji zadania dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
20.01.2025
Doposażenie KM PSP w Gdańsku w lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy typu „pickup” z napędem terenowym
NAZWA ZADANIA:
Doposażenie KM PSP w Gdańsku w lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy typu „pickup” z napędem terenowym
W ramach zadania inwestycyjnego pn. Doposażenie KM PSP w Gdańsku w lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy typu „pickup” z napędem terenowymi i podpisanej umowy nr WFOŚ/D/I-1/9475/2024 z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zakupiono samochód marki Toyota Hilux.
Koszt kwalifikowany zadania w wysokości 249.800,00 zł
Dofinansowanie w formie dotacji ze środków WFOŚiGW w Gdańsku: 119.904,00 zł, Dofinansowanie z Funduszu Wsparcia PSP województwa pomorskiego: 129.896,00 zł.
W ramach przedmiotowego zadania zakupiono samochód typ pickup z napędem terenowym marki Toyota Hilux. Nowo zakupiony samochód posiada normę spalin EURO 6, co w znacznym stopniu przyczynia się do obniżenie emisji spalin głównie poprzez znaczne ograniczenie emisji tlenków azotu (NOx) do atmosfery. Ponadto realizacja przedmiotowego zadania umożliwia skuteczniejsze podejmowanie działań ratowniczych z zakresu ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, a także ratownictwa przez KM PSP w Gdańsku w celu zmniejszenia lub likwidacji bezpośrednich zagrożeń stwarzanych przez substancje niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, środowiska lub mienia. Dzięki realizacji przedmiotowego zadania możemy szybciej i skuteczniejszej podejmować działania ratownicze z zakresu szeroko pojętej ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska i ratownictwa, powstałych w wyniku wypadków, awarii, katastrof i klęsk żywiołowych działań ratowniczych ma na celu przede wszystkim ograniczenie skutków zdarzeń, a to przyczynia się do ograniczania zagrożeń dla środowiska naturalnego.
Realizacja przedsięwzięcia umożliwiła poprawę poziomu ochrony zdrowia i życia mieszkańców miasta Gdańska oraz środowiska naturalnego poprzez:
- Usprawnienie organizacji i prowadzenia akcji, a także szybszej reakcji ratowników podczas zdarzeń w zakresie ratownictwa chemiczno - ekologicznego.
- Zwiększenie mobilności strażaków przy zdarzeniach wymagających użycia sprzętu i urządzeń do ratownictwa chemiczno – ekologicznego.
- Ograniczenie skażeń substancjami ropopochodnymi oraz innymi substancjami toksycznymi, gruntów, cieków wodnych i wód gruntowych.
Link do strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Gdańsku - wfos.gdansk.pl