W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyciek kwasu siarkowego na S6

02.08.2022

2 sierpnia 2022 ok. godziny 15:30 otrzymaliśmy zgłoszenie o rozszczelnieniu zaworu w cysternie przewożącej kwas siarkowy na Obwodnicy Trójmiasta w kierunku Łodzi.

Widok na Obwodnicę trójmiasta, pojazd ratowniczy PSP i strażaka w ubraniu chemicznym

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów KM PSP w Gdańsku stwierdzono, iż na poboczu drogi S6 w kierunku Łodzi stoją dwa pojazdy ciężarowe z cysternami,  widoczny był wyciek cieczy w okolicy zaworów w tylnej części naczepy jednej z cystern. Część cieczy spływała z płyty drogowej do pobliskiego rowu. Dwóch kierowców próbując ograniczyć wyciek doznało lekkiego poparzenia dłoni.

Strażacy KM PSP w Gdańsku zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz wstrzymanie ruchu na prawym pasie jezdni. W wyniku rozpoznania ustalono, iż cysterna przewozi stężony kwas siarkowy nr ONZ 1830 (stężenie 96 %) w ilości  ponad 20 t. Osobom poszkodowanym udzielono KPP. Przybyły na miejsce ZRM po przebadaniu poszkodowanych pozostawił kierowców na miejscu - nie wymagali dalszych badań w szpitalu. Z uwagi na charakter zdarzenia, podjęto decyzję o wyznaczeniu strefy zagrożenia o promieniu min. 50 m. Na miejsce zadysponowano SGRChem-Eko Gdynia. Wstrzymano ruch na całej szerokości jezdni w kierunku Łodzi. Policję poproszono o wstrzymanie ruchu na wszystkich jezdniach. Ratownicy zabezpieczeni w ubrania chemiczne oraz aparaty OUO za pomocą sorbentu prowadzili działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzenienia się wycieku na jezdni oraz do pobliskiego rowu. Na miejscu obecny był zarządca drogi. Przekazano informację o zdarzeniu WIOŚ, służbie Transportowego Dozoru Technicznego oraz Inspekcji Transportu Drogowego.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia grupy SGRChem-Eko Gdynia oraz wykonaniu przez nią rozpoznania podzielono teren akcji na dwa odcinki bojowe. Jeden z nich prowadził działania związane z próbą likwidacji wycieku, natomiast drugi odpowiedzialny za zabezpieczenie działań. SGRChem dokonała sprawdzenia oraz dokręcenia śrub flansz zaworów, początkowo ograniczając wyciek, aż do jego ustania. Zebrano mechanicznie część rozlanej substancji oraz przeprowadzono neutralizację przy użyciu wodnego roztworu wapna gaszonego. Z listu przewozowego ustalono, że za załadunek cystern była odpowiedzialna firma mieszcząca się przy ulicy Bysewskiej w Gdańsku. Cysternę przetransportowano w eskorcie Policji oraz JOP na teren firmy, a następnie zawartość  przepompowano do zbiorników odpornych na substancje chemiczne. Działania zakończono o godz. 0:25.

Na miejscu działały zastępy JRG 1, Posterunku JRG 2, Oficer Operacyjny oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z KM PSP w Gdyni - łącznie 9 zastępów. Akcją dowodził Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku ds. operacyjnych st. bryg. Karol Bryś.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}