Nowy sprzęt w JRG PSP podległych KM PSP w Gorzowie Wlkp
23.09.2020
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. przy współpracy z Urzędem Miasta Gorzowa Wlkp. oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Zielonej Górze pozyskała nowy sprzęt specjalistyczny: skokochron oraz ubrania specjalne, hełmy i obuwie specjalne.
Skokochron to sprzęt przeznaczony do ewakuacji osób z zagrożonych miejsc na znacznej wysokości. Ma on ogromne znaczenie, gdy czasu na przeprowadzenie ewakuacji jest niewiele lub gdy drabina pożarnicza nie może dotrzeć do miejsca akcji ratowniczej. Duża powierzchnia zeskoku (7,39m x 7,39m) pozwala na skok nawet z 16 m (ok. 5 piętra). Konstrukcja skokochronu optymalnie opóźnia uderzenie a innowacyjne systemy wyrównywania ciśnienia umożliwiają w bardzo krótkim czasie oddanie kolejnego skoku.
Podstawę konstrukcji skokochronu stanowi stelaż pneumatyczny wykonany z tkaniny gazoszczelnej, gumowanej, który po napełnieniu powietrzem w czasie 40-60 sekund tworzy szkielet stanowiący ramę nośną dla ścian poduszki. Jego celem jest utrzymanie właściwego kształtu skokochronu. W celu szybkiego i łatwego rozstawiania wyposażony jest we własne źródło zasilania gazem, którym są 2 butle powietrzne. Skokochron rozkłada się w ciągu 40-60 s. Stelaż samoczynnie się podnosi i tworzy szkielet. Po zeskoku stelaż pneumatyczny ulega deformacji, ugina się, by po chwili wrócić do pierwotnej formy. Po odciążeniu napełniony powietrzem stelaż sam się podnosi. Częstotliwość skakania jest określona przez czas, jaki jest wymagany do zejścia ze skokochronu osoby skaczącej. Dla właściwego ukierunkowania zeskoku jego górna powierzchnia oznaczona jest kołem koloru czarnego na błękitnym tle. Przewidywany okres użytkowania skokochronu – 15 lat. Personel obsługi: 4 osoby.
Nowe elementy umundurowania specjalnego, będące środkami ochrony indywidualnej, zapewnią strażakom ochronę przed czynnikami fizycznymi i chemicznymi występującymi na miejscu akcji ratowniczo – gaśniczej tj.: promieniowaniem cieplnym (izolacyjność termiczna), działaniem płomienia (niepalność), działaniem wody (nieprzemakalność, dobre odprowadzenie wody), uszkodzeniami mechanicznymi (wytrzymałość na przetarcia i przebicie przez ostre przedmioty), wstrząsami (odpowiednia amortyzacja, absorbcja energii), śliskością podłoża (przeciwpoślizgowe podeszwy buta), działaniem prądu elektrycznego (właściwości dielektryczne). Nowoczesne materiały i rozwiązania konstrukcyjne gwarantują komfort użytkowania, bezpieczeństwo ratowników oraz długi czas eksploatacji.