W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Andrzejówka – ćwiczenia na lodzie

31.01.2024

W dniach od 29 do 31 stycznia 2024 roku nad zalewem Andrzejówka w Śladkowie Małym, gmina Chmielnik strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Numer 4 w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzili serię ćwiczeń na zamarzniętym akwenie. Do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej dołączyli druhowie okolicznych jednostek ochotniczych straży pożarnych: Piotrkowic, Sędziejowic, Morawicy, Śladkowa Małego i Drugni.

Zdjęcie przedstawia zalew Andrzejówka gdzie na pokrywie lodowej dwóch strażaków odpowiednio zabezpieczonych ćwiczy poruszanie się po lodzie przy asekuracji saniami lodowymi.

Takie założenie jest na stałe wpisane w kalendarz doskonalenia zawodowego strażaków i zbiega się z rozpoczynającymi w naszym województwie feriami zimowymi dla dzieci i młodzieży szkolnej. Podczas działań na tafli lodowej ratownicy trenują podejmowanie z wody osoby poszkodowanej pod którą załamał się kruchy lód przy użyciu sani lodowych. To też okazja do utrwalenia sobie sposobów poruszania się i asekuracji przy tego typu akcjach ratowniczych. Ćwiczenia są nie tylko doskonałym kompendium wiedzy niezwykle przydatnej przy ratowaniu ludzi czy zwierząt z przerębli, są także bardzo widowiskowe i niejednokrotnie skupiają ciekawych obserwatorów na brzegach zamarzniętych zbiorników wodnych.

Korzystając z okazji strażacy apelują: ślizgawka na zamarzniętym stawie to bardzo zły pomysł – korzystajmy lodowisk tylko zorganizowanych i odpowiednio przygotowanych. Jeśli jednak znajdziemy się w styuacji i załamie pod nami lód, zachowajmy spokój i unikajmy gwałtownych ruchów. Za wszelką cenę starajmy się utrzymać na powierzchni rozkładając szeroko ręce. Próbujmy wydostać się na taflę lodu, a gdy nam się to uda kierujemy się do brzegu w pozycji leżącej aby jak najbardziej rozłożyć obciążenie i najważniejsze: cały czas wzywamy pomocy. Gdy jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia musimy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo, bo jesteśmy jedynym ratunkiem dla poszkodowanego. Wezwijmy pomoc i zaangażujmy do akcji osoby postronne. Jeśli jest to możliwe i bezpieczne spróbujmy podać szalik, sanki, linę czy mocną gałąź osobie w wodzie i starajmy pomóc jej wydostać się na lód. Poszkodowanemu, który wydostał się na brzeg zapewnijmy w miarę możliwości komfort termiczny i czekajmy z nim na wezwaną pomoc.

 

Opracowanie: st. ogn. Beata Gizowska KM PSP w Kielcach

Zdjęcia: st. kpt. Paweł Nyk JRG Nr 4 w Kielcach

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}