„Bezpieczne Lodowiska 2023” – coroczna akcja Państwowej Straży Pożarnej
26.01.2023
Zbliżają się ferie zimowe – czas odpoczynku dla uczniów naszego województwa i choć aura przypomina bardziej głęboką jesień to pamiętajmy – zmienność pogody tegorocznej zimy nie jest naszym sprzymierzeńcem.
W każdej chwili temperatura może spaść poniżej zera i magiczne tafle lodu na akwenach będą kusić by korzystać z łyżwowego szaleństwa. Niestety takie zabawy co rok zbierają swoje tragiczne żniwo. Niedostateczna grubość lodu, niewidoczne pęknięcia czy przeręble wykonane przez wędkarzy mogą spowodować załamanie się lodu pod nieostrożnym człowiekiem. Aby tego uniknąć strażacy zachęcają do robienia ślizgawek na szkolnych boiskach, wolnych przestrzeniach osiedlowych czy parkach i o ile temperatura będzie sprzyjać służą swoją pomocą. Inicjator takiego przedsięwzięcia powinien wyrównać i uprzątnąć teren, wykonać z piasku lub śniegu wał, który zatrzyma rozlewaną wodę. Dodatkowo może lodowisko zabezpieczyć barierkami ostrzegawczymi. Strażacy na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu udzielą pomocy w wylaniu wody we wskazanym miejscu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz podać datę, miejsce i godzinę wykonania lodowiska. „Bezpieczne lodowisko” to coroczna akcja inicjowana przez Państwową Straż Pożarną mająca na celu umożliwienie korzystania z atrakcji zimowych.
Przypominamy: gdy załamie się lód pod nami musimy zachować spokój i unikać gwałtownych ruchów. Za wszelką cenę starajmy się utrzymać na powierzchni rozkładając szeroko ręce. Próbujemy wydostać się na taflę lodu, a gdy nam się to uda kierujemy się do brzegu w pozycji leżącej aby jak najbardziej rozłożyć obciążenie i najważniejsze: cały czas wzywamy pomocy. Gdy jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia musimy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo, bo jesteśmy jedynym ratunkiem dla poszkodowanego. Wezwijmy pomoc i zaangażujmy do akcji osoby postronne. Jeśli jest to możliwe i bezpieczne spróbujmy podać szalik, sanki, linę czy mocną gałąź osobie w wodzie i starajmy pomóc jej wydostać się na lód. Gdy jej się uda zapewnijmy w miarę możliwości komfort termiczny poszkodowanemu i czekajmy z nim na wezwaną pomoc.
Opracował: st. ogn. Beata Gizowska
Zdjęcia: archiwum KM PSP w Kielcach