Drożność kominów to jeden z warunków bezpiecznego domu
20.01.2024
20 stycznia 2024 roku przed godziną 16:00 z numeru alarmowego 112 wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Ćmińsk gmina Miedziana Góra
Właściciel budynku zauważył, że część przewodu kominowego ma bardzo wysoką temperaturę co wzbudziło jego niepokój i podejrzenie że wewnątrz rozwija się pożar. Dwie osoby, które były w domu wyszły z niego i nie wymagały pomocy medycznej. Na pomoc przybyły 2 zastępy straży pożarnej. Strażacy zabezpieczyli teren działań i wygasili piec centralnego ogrzewania. Wykorzystując kamerę termowizyjną zlokalizowali miejsce pożaru i podali prąd mgłowy wody lancą gaśniczą co ugasiło ogień we wnętrzu kanału dymowego. Kolejne sprawdzenie temperatury komina potwierdziło brak zagrożenia. Dodatkowo kontrola całego budynku detektorem wielogazowym wykluczyła obecność niebezpiecznych gazów.
Zima, czas sezonu grzewczego obfituje w takie zdarzenia. Pożary sadzy nagromadzonej w przewodzie dymowym skutkują często zniszczeniem filara kominowego, a nawet pożarem domu. Należy pamiętać, że nieszczelności komina mogą być źródłem emisji tlenku węgla do wnętrza mieszkania. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i dobytku pamiętajmy o systematycznym usuwaniu nieczystości z przewodów kominowych. Obliguje nas do tego Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów które mówi m.in.: usuwanie nagromadzonej sadzy z przewodów spalinowych i dymowych od palenisk na paliwo stałe powinno być co najmniej raz na trzy miesiące, a od palenisk na paliwo ciekłe i gazowe co najmniej raz na 6 miesięcy. Aby nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym należy opalać materiałem do którego piec jest przeznaczony. Nie spalać w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Dokonywać regularnego czyszczenia przewodu kominowego w odstępach czasu zależnych od stosowanego paliwa i systematycznie sprawdzać stan techniczny przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych. W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy niezwłocznie wezwać straż pożarną, wygasić ogień w palenisku odcinając dopływ powierza do pieca oraz zamknąć dopływ powietrza do komina z dołu i, w miarę możliwości, z góry. Do rozgrzanego komina nie należy wlewać wody, może to spowodować popękanie a nawet rozerwanie przewodu dymowego.
Opracowanie: st. ogn. Beata Gizowska KM PSP w Kielcach
Zdjęcia: archiwum KM PSP w Kielcach