Letnie zagrożenie: owady, które żądlą
11.07.2024
Lato w pełni: temperatura wysoka, słońce, bujna wegetacja roślin oraz wzmożona aktywność owadów żądlących i gryzących stanowiących zagrożenie dla człowieka.
Zagospodarowując coraz większe tereny stanowiące do niedawnia środowisko naturalne bytujących tam owadów człowiek sprawia, że adaptują się one w rejonach zurbanizowanych i budując gniazda zapewniające przetrwanie gatunku egzystują w najbliższym sąsiedztwie ludzi. A ich ukąszenie może w niektórych przypadkach być niebezpieczne. Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu, a co za tym idzie usuwanie gniazd lub roju owadów wykorzystując np.: wyspecjalizowane firmy. Ponadto zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych nie są zdarzeniami nagłymi: dpowiednio prowadzona administracja obiektu zapobiega zagnieżdżeniu się owadów. Aby zniechęcić owady do zakładania kolonii właściciel lub zarządca obiektu powinien na bieżąco przeglądać szopy, poddasza, altanki itp. oraz reagować na zgłoszenia użytkowników i usuwać zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi owady mogą się przedostać do środka warto zabezpieczyć siatkami ochronnymi. Straż pożarna interweniuje tylko w przypadkach stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów. Najczęściej będzie to dotyczyć obiektów, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się takie jak: domy seniora, szpitale itp.. Działania polegają wówczas na doraźnej ewakuacji osób poza strefę zagrożenia i czynnościach zmierzających do usunięcia owadów. W pozostałych przypadkach zgłoszenia są wnikliwie analizowane i mogą zostać uznane za bezzasadne lub działania przybyłego zastępu straży pożarnej ograniczą się ewakuacji osób ze strefy zagrożenia, oznakowania i zabezpieczenia jej oraz poinformowania właściciela lub zarządcy obiektu o konieczności likwidacji gniazda w myśl art. 61 ustawy "Prawo budowlane". W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.
Przypominamy zasady bezpiecznego zachowania się w przypadku kontaktu z owadami żądlącymi: bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu nie próbujmy samodzielnie usuwać roju lub gniazda, zachowajmy dystans w terenie otwartym, opuśćmy pomieszczenia, w których znajdują się owady, nie drażnijmy ich poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwania wodą lub środkami owadobójczymi, ostrzegajmy osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności, a w przypadku ataku osłońmy głowę i twarz rękami lub ubraniem.
Gdy dojdzie do użądlenia należy: niezwłocznie usunąć żądło samodzielnie lub niech zrobi to lekarz, przetrzeć miejsce użądlenia środkiem dezynfekującym, zastosować zimny okład w miejscu użądlenia i zdjąć biżuterię z okolic użądlenia. Po użądleniu nie pozostawaj nigdy bez opieki, w przypadku pogorszenia stanu skonsultuj się z lekarzem. Szczególną opieką należy otoczyć dzieci oraz osoby starsze.
Opracowanie: st. ogn. Beata Gizowska KM PSP w Kielcach