W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przepis na „Bezpieczne ferie zimowe”

26.01.2023

Koniec półrocza szkolnego, stopnie wystawione, rzeczy zabrane ze szkoły nadchodzi chwila odpoczynku – beztroskie 2 tygodnie ferii zimowych.

Ratownik podczas ćwiczeń na zamarzniętym zbiorniku wodnym. Osoba poszkodowana wydostaje z przerębli na taflę lodu za pomocą kolców lodowych.

Aby były one naprawdę beztroskie i dały nam siłę do pracy w kolejnych miesiącach nauki musimy przestrzegać kilku zasad. Podczas zabaw na śniegu pamiętajmy: nie  zjeżdżamy na sankach, czy nartach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg i zbiorników wodnych. Tor zjazdowy powinien być bez drzew i innych przeszkód terenowych. Nie zajeżdżamy drogi innym uczestnikom i staramy opuścić szybko tor saneczkowy aby nie stwarzać zagrożenia i nie psuć zabawy innym. Kulig  – na pewno nie za samochodem, nie podczepiajmy sanek do aut i zawsze organizujemy go pod nadzorem osoby dorosłej. Sprawdźmy przed użyciem nasz sprzęt: czy nie ma wystających z nich ostrych elementów czy złamanych szczebli, a na łyżwy idziemy tylko w miejsca do tego przeznaczone - dzikie lodowisko na zamarzniętym stawie na pewno do takich nie należy. Pamiętajmy o zabezpieczeniach podczas zimowych zabaw. Upadek na lód czy na ubity śnieg zamortyzują uderzenie i ochronią przed poważniejszymi urazami, a więc obowiązkowo kask, ochraniacze ale także gogle chroniące przed ostrym słońcem i krem z filtrem. Zabawa śnieżkami – super, nie mniej nie rzucajmy kulami śniegu zawierającymi kawałki lodu czy inne twarde przedmioty i nigdy nie rzucamy w twarz kolegi, przechodniów, okna budynków czy przejeżdżające pojazdy. To może spowodować urazy, uszkodzenia a nawet wypadki komunikacyjne.

Najbliższe 2 tygodnie będą stwarzać wiele okazji do aktywności na świeżym powietrzu. Korzystajmy z tego: oderwijmy się do telefonów, komputerów i spędźmy ten czas bezpiecznie z pożytkiem dla naszego zdrowia i wróćmy do szkoły pełni pozytywnej energii.

Opracował: st. ogn. Beata Gizowska

Zdjęcia: archiwum KM PSP w Kielcach

{"register":{"columns":[]}}