W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Straż pożarna alarmuje: pożary sadzy w kominach mogą zabrać życie i cały dobytek

28.01.2022

Sezon grzewczy w pełni. Przed nami prawie dwa zimowe miesiące i trzeba się liczyć, że będą to miesiące pod znakiem ciepłych kaloryferów. Aby to ciepło, które ogrzewa nas w domach było nie tylko pożyteczne ale i bezpieczne trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Na zdjęciu widzimy jednorodzinny budynek mieszkalny. Z komina sypią się iskry świadczące o pożarze sadzy w przewodzie kominowym

W sezonie zimowym zaczyna przybywać lawinowo zgłoszeń pożarów sadzy zalegającej w przewodach dymowych. Ma to miejsce głównie w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Od 1 października 2021 roku do 27 stycznia 2022 roku takich zdarzeń w powiecie kieleckim było już 78. Pożary sadzy nagromadzonej w przewodzie dymowym skutkują często zniszczeniem filara kominowego a nawet pożarem domu. Należy pamiętać, że nieszczelności komina mogą być źródłem emisji tlenku węgla do wnętrza mieszkania. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i dobytku pamiętajmy o systematycznym usuwaniu nieczystości z przewodów kominowych. Obliguje nas do tego Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów które mówi m.in.: usuwanie nagromadzonej sadzy z przewodów spalinowych i dymowych od palenisk na paliwo stałe powinno być co najmniej raz na 3 miesiące, a od palenisk na paliwo ciekłe i gazowe co najmniej raz na 6 miesięcy. Aby nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym należy opalać materiałem do którego piec jest przeznaczony. Nie spalać w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Dokonywać regularnego czyszczenia przewodu kominowego w odstępach czasu zależnych od stosowanego paliwa i systematycznie sprawdzać stan techniczny przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych. W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy niezwłocznie wezwać straż pożarną, wygasić ogień w palenisku odcinając dopływ powierza do pieca oraz zamknąć dopływ powietrza do komina z dołu i, w miarę możliwości, z góry. Do rozgrzanego komina nie należy wlewać wody, może to spowodować popękanie a nawet rozerwanie przewodu dymowego.

Należyta konserwacja i dbałość o własny dom nie tylko sprawi, że będziemy się nim cieszyć przez długie lata, ale także będziemy w nim bezpieczni. W trosce o spokój swój i swoich najbliższych włączmy zdrowy rozsądek. Niewielkim kosztem zadbajmy aby zimowy czas emanował domowym ciepłem a nie był czasem gdy z niepokojem będziemy spoglądać na dachy naszych domów.

Opracował: st. ogn. Beata Gizowska

Zdjęcia: KM PSP Kielce

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}