Tlenek węgla w łazience – zatruła się młoda kobieta
31.10.2022
31 października 2022 roku przed godziną 19:00 z numeru alarmowego 112 wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenie o zasłabnięciu kobiety w łazience mieszkania na 6 piętrze w bloku wielorodzinnym przy ulicy Nowy Świat w Kielcach.
Młoda kobieta zasłabła podczas kąpieli, załączył się także czujnik tlenku węgla zamontowany w łazience. W mieszaniu przebywało 5 osób w tym niemowlę. W chwili przybycia zastępów Państwowej Straży Pożarnej wszyscy mieszkańcy znajdowali się poza mieszkaniem, a poszkodowana kobieta była badana przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Po przebadaniu poszkodowanej oraz niemowlęcia, kobieta została zabrana do szpitala. Strażacy zabezpieczyli miejsce działań i przeprowadzili kontrolę atmosfery mieszkania urządzeniami pomiarowymi stwierdzając obecność tlenku węgla, którą potwierdziły urządzenia Pogotowia Gazowego. Sprawdzono mieszkania włączone do tego samego pionu wentylacyjnego nigdzie nie znajdując niebezpiecznego gazu w związku z tym zakręcono dopływ gazu do feralnego mieszkania do czasu usunięcia awarii.
Tlenek węgla to podstępny zabójca: jest niewidoczny, bezwonny i potrafi błyskawiczne zabijać. Pierwszymi objawami zatrucia czadem są: ból głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona akcja serca. Zamontowany w odpowiednim miejscu przy palenisku czujnik tlenku węgla może uratować nam życie. Zainwestujmy we własne bezpieczeństwo i pamiętajmy aby wykonywać test urządzenia potwierdzający jego działanie oraz dbać o jego sprawność regularnie wymieniając baterie. Ważne jest także sprawdzenie drożności kanałów wentylacyjnych i dymowych, zadbajmy o ich prawidłową wydajność. Regularne czyszczenie tychże pozwoli na skuteczne spalanie materiału palnego bez wytwarzania tlenku węgla. Musimy wiedzieć, że każde palenisko może stać się emiterem tego niebezpiecznego gazu. Kominek, kuchnia węglowa ale także kuchenka gazowa czy piec centralnego ogrzewania na różnorakie paliwa to potencjalny producent czadu i dlatego wszędzie tam powinniśmy zainstalować czujki tlenku węgla.
Opracowanie: st. ogn. Beata Gizowska