W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ĆWICZENIA "WODA 2021"

16.09.2021

W dnia 14 – 16 września 2021 r. na terenie miasta Konina i powiatu konińskiego odbyły się krajowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „WODA 2021”.

Ćwiczenia WODA 2021

W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki z centralnego odwodu operacyjnego z czterech województw: wielkopolskiego, zachodnio – pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Łączenie w ćwiczeniach uczestniczyło ok. 300 strażaków oraz 100 pojazdów (m.in. samochody ratowniczo – gaśnicze, pompy wysokiej wydajności, sprzęt pływający, quady oraz zaplecze logistyczne).

W ramach prowadzonych ćwiczeń został powołany Sztab Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Działaniami kierował zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zemelczyk. Sztab oraz miejsce koncentracji sił i środków znajdowało się przy stadionie miejskim przy ul. Podwale w Koninie.

Pierwszym założeniem była awaria pompowni Grójec. Strażacy przy wykorzystaniu sił i środków z trenu powiatu konińskiego musieli zastąpić pracę pompowni i przepompować wodę z kanału Grójeckiego do rzeki Warty.  

Następnego dnia strażacy kontynuowali przepompowywanie wody przy pompowni Grójec. Ponadto na śluzie Morzysław doszło do awarii wrót przeciwpowodziowych, gdzie Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno–Nurkowego usuwała awarię poprzez wydobycie przeszkody.

Kolejnym założeniem była ewakuacja pracowników pompowni Morzysław, którzy próbując sprawdzić drożność urządzeń hydrotechnicznych opadli z sił i zawiśli ok. 3 m nad lustrem wody. Z pomocą ruszyła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Następne zgłoszenie dotyczyło przemokniętych podstaw wału oraz występujących przecieków na prawym brzegu rzeki Warty pomiędzy miejscowościami Żerkie oraz Święte na gminie Kramsk. Strażacy przy wykorzystaniu worków z piaskiem umacniali przemoknięte wały.

Natomiast w Koninie przy pompowni Nizina Konińska w korycie rzeki Warty zaczęła zbierać się woda z pobliskich rowów melioracyjnych tworząc ogromne rozlewiska. Działania strażaków polegały na przepompowaniu wody z zalanych terenów.

Po godz. 15.00 doszło do kolejnego zdarzenia. Tym razem na promie przy ul. Promowej w Koninie podczas gwałtownego opuszczania promu doszło do wypadnięcia beczek i zbiorników do koryta rzeki Warty. Skutki tego zdarzenia usuwała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno–Ekologicznego.

Dwie godziny później na przeprawie promowej w miejscowości Ladorudz, gmina Krzymów na uszkodzonym promie znajduje się kilku osobowe grupa młodych ludzi. Do tego zdarzenia zadysponowano samochody ratowniczo – gaśnicze z łodziami.

Ostatnim założenie drugiego dnia ćwiczeń była ewakuacja dwóch spadochroniarzy, którzy zawiśli na drzewie na wysokości powyżej 10 m przy Oczyszczalni Ścieków w Koninie przy ul. Nadrzecznej.

Przebieg ćwiczeń zwizytowali:

  • zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Arkadiusz Przybyła,
  • wielkopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Dariusz Matczak wraz z zastępcą bryg. Robertem Natunewiczem,
  • zastępca dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogusław Brud,
  • zastępca komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg, Mariusz Hulewicz,
  • doradca Wojewody Wielkopolskiego Mariola Rakiewicz,
  • dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak,
  • dyrektor Zarządu Wód Polskich Zlewni Koło Jan Bartczak.

Pierwsze założenie ostatniego dnia ćwiczeń rozpoczęło się o godz. 2.00 w nocy. Grupa kajakarzy utknęła w śluzie na zbiorniku Powa. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno – Nurkowego oraz samochody z łodziami.

Ostatnie założenie ćwiczeń „WODA 2021” rozpoczęło się około godz. 5.00. Tym razem grupa młodzieży, która spędziła noc na moście technologicznym na Jeziorze Gosławskim  potrzebuje pomocy w bezpiecznym przedostaniu się na brzeg.   

Ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem przez organizatorów – Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Głównym celem ćwiczeń było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków COO KSRG do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych i o dużych rozmiarach powstałych w wyniku powodzi na znacznym obszarze. Ponadto ćwiczenia miały na celu sprawdzenie sprzętu, którym dysponujemy na wypadek powstania powodzi.

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski   

Zdjęcia: st. kpt. Sebastian Andrzejewski, kadet Łukasz Rutkowski

 

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}