Czujka tlenku węgla ostrzegła o zagrożeniu!!!
15.04.2025
14 kwietnia 2025 r. przed godz. 19.00 czujka tlenku węgla poinformowała właściciela budynku mieszkalnego w miejscowości Różnowo, gmina Ślesin o zagrożeniu.
Gdy kobieta usłyszała sygnał akustyczny wydobywający się z czujki czadu, natychmiast poinformowała straż pożarną i opuściła budynek.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy sprawdzili pomieszczenia budynku przy użyciu mierników, które potwierdziły obecność tlenku węgla w jednym z pomieszczeń, w którym znajdował się piec kaflowy. Dalsze działania polegały na wygaszeniu pieca i przewietrzeniu pomieszczeń.
Od 1 października 2024 r. do 30 marca 2025 r. na terenie całego kraju odnotowano 2527 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowane zostały 1083 osoby, natomiast 42 osoby to ofiary śmiertelne.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności. Powyższe zdarzenie pokazuje, jak skutecznym zabezpieczeniem są czujki tlenku węgla i dymu.
Przypominamy również o konieczności dokonywania okresowych przeglądów oraz czyszczenia przewodów kominowych i wentylacyjnych.
Tak jak w tym przypadku, skutecznym zabezpieczeniem są czujki tlenku węgla i dymu. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii.
Przypominamy, że od 23 grudnia 2024 r. obowiązuje zmiana rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2023 r. poz. 822 ze zm.), które wprowadza powszechny obowiązek stosowania czujek dymu i czujek tlenku węgla.
Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski
Grafika: KG PSP