OKRES GRZEWCZY - OBOWIĄZKI I ZAGROŻENIA
24.10.2023
Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną w Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w naszym mieszkaniu, tam gdzie czujemy się najbezpieczniej i dość często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach.
Corocznie w okresie grzewczym odnotowywana jest zwiększona liczba interwencji w lokalach i budynkach mieszkalnych. Najczęściej dochodzi do pożarów sadz w kominie oraz zdarzeń związanych z występowaniem tlenku węgla – CZADU.
W sezonie grzewczym 2022 – 2023 na terenie całego kraju odnotowano 2552 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 1087 osób, natomiast 54 osoby to ofiary śmiertelne.
Na terenie miasta Konina oraz powiatu konińskiego w sezonie grzewczym 2022 – 2023 odnotowaliśmy 94 pożary związane z ogrzewaniem budynków, w tym 70 zdarzeń dotyczyło pożarów sadzy w kominie. Natomiast od 20 września 2023 r. odnotowaliśmy już 6 pożarów związanych z ogrzewaniem budynków, w tym 4 pożary sadzy w kominie w budynkach mieszkalnych.
System centralnego ogrzewania jest stosunkowo bezpieczny pożarowo, jednak często do dogrzewania budynków używane są urządzenia grzewcze takie jak: piece kaflowe, ogrzewacze gazowe oraz inne piecyki, w których proces spalania odbywa się w w/w pomieszczeniach.
Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany CZADEM. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały dymowe lub spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.
W związku z powyższym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie zaleca:
- nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe,
- wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych - zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla,
- używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia,
- nie spalać w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastiki).
Przypominamy, że obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
- raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
- raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).
Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Zachęcamy również do zakupu czujników tlenku węgla i dymu. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii. Zwracamy również uwagę na fakt, iż czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Szczegółowa informacja dotycząca kampanii pod linkiem: https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy
Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski