Okres grzewczy
Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną corocznie w okresie grzewczym odnotowywana jest zwiększona liczba interwencji w lokalach i budynkach mieszkalnych. Najczęściej dochodzi do pożarów sadz w kominie oraz zdarzeń związanych z występowaniem tlenku węgla – CZADU.
Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany CZADEM. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały dymowe lub spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.
W związku z powyższym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie zaleca:
- nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe,
- wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych - zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla,
- używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia,
- nie spalać w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastiki).
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
(Dz. U. z 2023 poz. 822), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Zachęcamy również do zakupu czujników dymu, tlenku węgla i gazu. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii. Zwracamy również uwagę na fakt, iż czujka dymu, tlenku węgla i gazu nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów kominowych.
KATALOG PODMIOTÓW POMOCNYCH PODCZAS OKRESU GRZEWCZEGO
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, chcąc wesprzeć właściwą realizację obowiązków nałożonych na właścicieli i zarządców obiektów, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, zamieszcza otwarty katalog podmiotów pomocnych podczas okresu grzewczego, dokonujących usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych.
Poniższa lista podmiotów dotyczy miasta Konina i powiatu konińskiego. Zbiorczy wykaz podmiotów na terenie innych powiatów z terenu Wielkopolski znajduje się na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.
- Mariusz Galor – Zakład Usług Kominiarskich, kominiarz, nr tel. 604 906 279
- Tomasz Kałużny – Usługi Kominiarskie, kominiarz, nr tel. 785 598 373
- Andrzej Maślankiewicz – Usługi Kominiarskie, kominiarz, nr tel. 603 833 591
- Waldemar Walczak – Zakład Usług Kominiarskich, kominiarz, nr tel. 63 211 21 66
- Dariusz Jędrzejaszek – Zakład Usług Kominiarskich, kominiarz, nr tel. 63 211 21 66
Informujemy, że katalog ma charakter otwarty. W przypadku chęci zamieszczenia kontaktu do kolejnych podmiotów i osób w powyższym katalogu, które mogą wesprzeć właścicieli
i zarządców obiektów w realizacji nałożonych obowiązków, prosimy o kontakt z tutejszą komendą na adres ul. Przemysłowa 7, 62-510 Konin, ewentualnie telefonicznie pod numerem 47 77 17 915 lub elektronicznie na adres kmpspkonin@psp.wlkp.pl.