Konkurs – Krzyżówka o bezpieczeństwie
15.11.2024
W okresie jesienno-zimowym służby ratunkowe otrzymują bardzo dużo zawiadomień dotyczących zdarzeń, w których ludzie tracą swoje życie lub dochodzi do uszczerbku na zdrowiu, a takich sytuacji można było w bardzo łatwy sposób uniknąć.
Niebezpieczeństwa, które najczęściej się pojawiają w tym okresie dotyczą: zatruć tlenkiem węgla, pożarów urządzeń ogrzewczych, pożarów sadzy w kominie, pożarów wywołanych nieostrożnością przy posługiwaniu się materiałami pirotechnicznymi, pożarów związanymi z zaprószeniem ognia jak i również z utonięciami pod lodem, wypadkami w ruchu lądowym spowodowanymi nadmierną prędkością lub wystąpieniem miejscowego oblodzenia, a także potrąconych pieszych w ciemne wieczory.
W sezonie grzewczym w mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów lub wystąpienie ‘’cichego zabójcy’’ zwanego potocznie CZADEM. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad lub usterek, albo niewłaściwej eksploracji urządzeń grzewczych. Zatrucia tlenkiem węgla są bardzo niebezpieczne ponieważ jest on niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu.
Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawione dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeni służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkadziesiąt osób.
Każdemu z nas powinno zależeć aby liczba ofiar utonięć, pożarów, zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych z roku na rok malała.
Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku w całym kraju strażacy interweniowali 20409 razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których 1430 osób odniosło obrażenia, niestety 173 osoby straciły życie.
Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku strażacy brali udział w 3237 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla, w wyniku których 861 osób uległo podtruciu, natomiast 26 osób straciło życie.
W tym roku, w Wielkopolsce do końca września odnotowano ponad 140 interwencji związanych z tlenkiem węgla. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla śmierć poniosła 1 osoba, natomiast 51 osób zostało rannych.
Do pożarów w budynkach mieszkalnych, przede wszystkim jedno i wielorodzinnych, wielkopolscy strażacy jechali już ponad 1630 razy, w których ucierpiały 102 osoby, a 7 straciło życie.
To właśnie dlatego tutejsza komenda organizuje konkurs, którego celem jest podniesienie poziomu wiedzy na tematy związane z bezpieczeństwem w sezonie grzewczym oraz podczas ferii zimowych. Wartością dodaną do konkursu są nagrody : czujnik tlenku węgla, gaśnice oraz drobne upominki dla najmłodszych.
Aby wziąć udział w konkursie należy zapoznać się z krótkim regulaminem konkursowym i przeczytać uważnie broszurę informacyjną oraz rozwiązać całą krzyżówkę o bezpieczeństwie - pliki dostępne są poniżej artykułu. Rozwiązaną krzyżówkę należy przesłać lub dostarczyć do Komendy Miejskiej PSP
w Lesznie do dnia 3 grudnia 2024r. – szczegóły w regulaminie.
Z pośród osób, które dostarczą kompletną i poprawnie rozwiązaną krzyżówkę zostaną wylosowani laureaci konkursu.
Bardzo serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.
Powodzenia i bądźcie bezpieczni !!!!!
Materiały
REGULAMIN KONKURSUREGULAMIN_KONKURSU.docx 0.01MB Pytania do krzyżówki
Pytania_do_krzyżówki.docx 0.01MB Krzyżówka
krzyżówka.pdf 0.16MB KLAUZULA INFORMACYJNA - wz z prowadzeniem działań ratowniczo - gaśniczych przez jednostki ochrony ppoż
KLAUZULA_INFORMACYJNA_-_wz_z_prowadzeniem_działań_ratowniczo_-_gaśniczych_przez_jednostki_ochrony_ppoż.docx 0.01MB BEZPIECZNI - Poradnik dla seniorów i nie tylko
BEZPIECZNI_-_Poradnik_dla_seniorów_i_nie_tylko.pdf 14.18MB