Okres grzewczy
Katalog podmiotów pomocnych w okresie grzewczym
Przypominamy właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny.
POŻARY SADZY!
Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, ale eksploatowanym kominie. Temperatura palące się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców. Odnotowujemy każdego roku kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W roku 2023 odnotowano 15 285 pożarów powstałych od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 170 pożarów od urządzeń na paliwa płynne i 383 pożary od urządzeń na paliwa gazowe.
ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA!
Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych, w tym wentylacyjnych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie ogrzewczym 2023/2024 (01.10.2023 r. – 31.03.2024 r.) interweniowaliśmy 2269 w zdarzeniach związanych z tlenkiem węgla, podczas których 1119 osób zostało poszkodowanych, a 42 osoby straciły życie.
JAK CZĘSTO USUWAĆ ZANIECZYSZCZENIA?
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2023 r., poz. 822 ), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
JAK CZĘSTO WYKONYWAĆ PRZEGLĄD?
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt. 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 725 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
________________________________________________________________________
KATALOG PODMIOTÓW POMOCNYCH PODCZAS OKRESU GRZEWCZEGO
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie zs. przy ul. Okrężnej 19, chcąc wesprzeć właściwą realizację obowiązków nałożonych na właścicieli i zarządców obiektów,
w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, zamieszcza otwarty katalog podmiotów pomocnych podczas okresu grzewczego, dokonujących usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych.
Poniższa lista podmiotów dotyczy głownie miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego. Zbiorczy wykaz podmiotów na terenie innych powiatów z terenu Wielkopolski znajduje się na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.
- Dariusz Mikołajczak, e-mail: komin213@o2.pl, www: www.kominiarze-leszno.pl,
- Grzegorz Józefczak, tel. 605 739 395 (teren Gminy Włoszakowice),
- Jerzy Szwałek, tel. 606 162 117,
- Mariusz Kubica, tel. 661 467 727,
- Michał Mikołajczak, e-mail: kominleszno@gmail.com, www: www.kominiarze-leszno.pl,
- Piotr Mały, tel. 603 642 618 (teren Gminy Wijewo),
- Tadeusz Nędzyk, tel. 691 075 936.
Informujemy, że katalog ma charakter otwarty. W przypadku chęci zamieszczenia kontaktu do kolejnych podmiotów i osób w powyższym katalogu, które mogą wesprzeć właścicieli i zarządców obiektów w realizacji nałożonych obowiązków, prosimy o kontakt z tutejszą komendą na adres Leszno, ul. Okrężna 19, 64-100 Leszno, ewentualnie telefonicznie pod numerem 47 771 82 40, lub elektronicznie na adres: kmpspleszno@psp.wlkp.pl .