Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego
25.11.2020
Z dniem 15 listopada 2007 roku w JRG Krynica została powołana specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego „SGRW Krynica” w skład której wchodzi 24 ratowników w tym jeden instruktor ratownictwa wysokościowego. SGRW Krynica wchodzi w skład COO i WOO. Do dyspozycji grupy jest lekki samochód ratownictwa wysokościowego SLRwys- Ford 2AB Ranger 4x4 Rok produkcji 2015. Zabudowa HardTop, wciągarka elektryczna. Silnik wysokoprężny Diesel poj. 2198 cm3. Dopuszczalna masa całkowita 3200 kg
Dowódcą grupy jest mł. bryg. Piotr Mazur z-ca d-cy JRG a jego zastępcą jest asp. Robert Nawrocki d -ca zastępu. „SGRW Krynica”w każdym roku uczestniczy w różnego rodzaju szkoleniach, ćwiczeniach i warsztatach z zakresu ratownictwa wysokościowego. Szkolenia odbywają się wg zatwierdzonego planu i obejmują zagadnienia teoretyczne jak i praktyczne.
Na terenie chronionym przez JRG jest kilka stacji narciarskich, na których występują koleje linowe krzesełkowe i jedna kolej linowa gondolowa na Jaworzynę Krynicką. Ze względu na możliwość wystąpienia awaryjnego zatrzymania kolei linowej członkowie grupy ćwiczą ciągle wypracowane schematy prowadzenia akcji podczas wystąpienia awarii na kolei linowej. Praktyka realizowana jest na obiektach stacji narciarskich Jaworzyna Krynicka, Słotwiny Azoty czy Master-Ski.
Kolejnym elementem który od dłuższego czasu stanowi część praktycznych ćwiczeń to ewakuacja z drzew, stromych i głębokich miejsc oraz możliwość prowadzenia ewakuacji z słupów średniego i wysokiego napięcia.
W siedzibie JRG do dyspozycji ratowników jest obiekt wspinalni na którym można przeprowadzać ćwiczenia poświęcone ewakuacji poszkodowanych technikami linowymi z pomieszczeń objętych pożarem lub korzystać ze stanowiska do ćwiczeń w studni.
Każdego roku członkowie grupy uczestniczą w trzydniowych warsztatach tematycznych na terenie działania JRG oraz raz w roku grupa ratowników wyjeżdża na 5 dniowy obóz kondycyjny gdzie strażacy mają możliwość wykonywania ćwiczeń w jaskini, na skałkach czy obiektach takich jak kominy, maszty oświetleniowe, zapory wodne.
Pod koniec roku członkowie grupy przystępują do egzaminów rocznych teoretycznych, praktycznych i sprawnościowych.
W czasie funkcjonowania grupa SGRW Krynica brała udział w akcji podczas awaryjnego zatrzymania kolei liniowej krzesełkowej w Krynicy przy ul. Słotwińskiej, czy też wyjeżdżała poza teren macierzystej JRG np. do Tarnowa gdzie usuwała skutki wichury na dachu kościoła. Ponadto ratownicy wykorzystywali swoje umiejętności w czasie powodzi w Muszynie.