W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary domów jednorodzinnych oraz mieszkań w budynkach wielorodzinnych

31.01.2023

Zdjęcie wykonane podczas działań ratowniczo – gaśniczych w budynku mieszkalnym. Na zdjęciu widać dach budynku kryty blachą. Na dachu budynku znajduje się jeden strażak. Ubrany jest w ubrania specjalne w kolorze piaskowym. Na głowie ma hełm w kolorze czerwonym. Na rękach rękawice ochronne. Na twarzy maskę ochronną połączoną z butą ze sprężonym powietrzem znajdującą się na ich plecach. Dodatkowo trzyma w rękach węża z którego leje wodę na płomienie wewnątrz budynku przez rozerwaną na dachu blachę.

W ostatnim czasie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu wpłynęła duża liczba zgłoszeń dotycząca pożarów domów jednorodzinnych, a także mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

W poprzednim sezonie grzewczym, czyli w okresie od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu wpłynęło 138 zgłoszeń dotyczących pożarów w budynkach mieszkalnych, w zdarzeniach tych poszkodowanych zostało 5 osób.

Natomiast w sezonie grzewczym 2022/2023, który nadal trwa, radomscy strażacy do tej pory odnotowali 103 zdarzenia związane z pożarami w budynkach mieszkalnych, w wyniku których poszkodowanych zostało 11 osób, a dwie niestety zmarły.

Częstą przyczyną powstania pożaru jest m. in. nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym oraz substancjami łatwopalnymi, czyli np.

  • pozostawianie na kuchni gazowej, bez nadzoru, przygotowywanego posiłku;
  • rozpalanie ognia w piecu/kuchence przy zastosowaniu cieczy łatwopalnej, np. rozpuszczalnika, benzyny czy oleju napędowego,
  • palenie tytoniu w łóżku, które często jest przyczyną pożarów ze skutkiem śmiertelnym.

Inną przyczyną może być nieprawidłowa eksploatacja elektrycznych urządzeń grzewczych oraz instalacji elektrycznej np.

  • ustawianie materiału grzejnego w odległości zbyt małej od materiałów palnych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie;
  • pozostawienie na długi czas włączonej lokówki, żelazka, grzałki elektrycznej do gotowania wody;
  • przeciążenie instalacji elektrycznej w mieszkaniu, poprzez podłączenia zbyt dużej liczby odbiorników energii elektrycznej do jednego gniazdka.

Bardzo często osobami poszkodowanymi w pożarze są osoby starsze, u nich czas reakcji w danej sytuacji jest na pewno dłuższy, istnieje większe prawdopodobieństwo przeoczenia czegoś, albo zapomnienia o wstawionym posiłku na kuchence. Dlatego zatroszczmy się o seniorów w naszym najbliższym otoczeniu, szczególnie o tych samotnych. Zapytajmy czy nie potrzebują pomocy, bądźmy czujni na niepokojące sygnały.

 

Opracowanie: kpt. Ewelina Borcuch, KM PSP w Radomiu,

Zdjęcia: Ewa Leśniewska, OSP Bartodzieje,

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}