Pożary lasów na terenie powiatu radomskiego
30.06.2022
Bardzo niekorzystne warunki pogodowe w ostatnich dniach miały znaczny wpływ na pracę strażaków z powiatu radomskiego. Bardzo wysoka temperatura i brak opadów deszczu od wielu dni (wilgotność ściółki w lesie jest bardzo mała), jak również zmieniający się kierunek i siła wiatru, przyczyniły się do szybkiego rozwoju powstałych pożarów na obszarach leśnych. W ostatnich dniach Stanowisko Kierowania Komendant Miejskiego PSP w Radomiu przyjęło zgłoszenia o 14 pożarach lasów.
W tych dniach, w dwóch przypadkach pożarem objęta była powierzchnia 3 i 5 hektarów, co spowodowało, że w działania zostały zaangażowane znaczne siły z terenu powiatu, jak również samolot dromader, który wykonał kilka zrzutów, były to działania długotrwałe. W miejscowości Stoki gm. Pionki, działania trwały ponad 12 godzin a udział brało14 zastępów JOP łącznie 45 strażaków. Drugi pożar w miejscowości Magierów gm. Skaryszew trwał ponad 14 godzin, a w działaniach brało udział 12 zastępów łącznie 52 strażaków.
Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego.
Najczęstszymi przyczynami pożarów w lasach są:
- palone w pobliżu lasu ogniska,
- niedopałki papierosów porzucone w lesie lub w pobliżu,
- nie dogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów,
- przerzuty ognia z palących się traw (w wyniku wypalania),
- iskry z pojazdów szynowych i innych,
- umyślne podpalenia.
Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:
- W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
- W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
- Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
- Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
- Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
- 0 - brak zagrożenia,
- I - zagrożenie małe,
- II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
- III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych, zwróć uwagę czy nie ma zakazu wstępu do lasu.
Opracowanie: kpt. Ewelina Borcuch, KM PSP w Radomiu,
Zdjęcia: Ochotnicza Straż Pożarna w Jedlni Letnisko,