W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenia w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej

06.02.2024

Zdjęcie wykonane w jednym z pomieszczeń szkoleniowych instytutu technologii eksploatacji sieci badawczej łukasiewicz przy ulicy Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Na zdjęciu widać siedzących przy stołach funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy ubrani są w ubrania koszarowe oraz dowódczo - sztabowe w czarnym kolorze. W oddali widać osobę wygłaszająca prelekcję. Na ekranie znajdującym się na ścianie pomieszczenia wyświetlana jest prezentacja.

W siedzibie Instytutu Technologii Eksploatacji Sieci Badawczej Łukasiewicz przy ul. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu odbyła się inauguracja cyklu szkoleń w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego skierowanego dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej pn.: „Rozwój kompetencji merytorycznych strażaków poprzez teoretyczne i praktyczne szkolenie z zakresu zasad likwidacji chemicznych zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz minimalizacji ich skutków”.

Szkolenie obejmuje wykłady i ćwiczenia, które będą prowadzone cyklicznie w 2024 r. w laboratoriach Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji Sieci Badawczej Łukaszewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu. Podczas zajęć będzie poruszana tematyka w zakresie m. in.:

  • zapobiegania, rozpoznawania i likwidacji zagrożeń, w tym: postępowania z nielegalnie składowanymi odpadami chemicznymi;
  • identyfikacji i dekontaminacji chemikaliów przemysłowych, przedostających się do zbiorników wodnych oraz gleby,
  • neutralizacji skażeń związanych z nagłymi zdarzeniami, np. podczas transportu niebezpiecznych substancji chemicznych oraz skażeń biologicznych.

Szkolenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr 7.2.1 „Edukacja ekologiczna Część 1. Edukacja ekologiczna na lata 2021-2025”.

W uroczystym otwarciu cyklu zajęć udział wzięli:

  • dr Tomasz Dąbrowski – Dyrektor Instytutu,
  • dr hab. inż. Jarosław Molenda – kierownik projektu,
  • st. bryg. Artur Wójcik – Naczelnik Wydziału Planowania Operacyjnego, przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,
  • st. bryg. Marcin Ziomek – pełniący obowiązki Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu,
  • mł. bryg. Łukasz Zieliński – pełniący obowiązki Naczelnika Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie,
  • funkcjonariusze biorący udział w szkoleniu z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Radomiu, Płocku, Siedlcach i Ostrołęce, a także z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

 

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Ewelina Borcuch KM PSP w Radomiu,

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}