Tlenek węgla
Tlenek węgla, popularnie zwany czadem, jest gazem powstającym w procesach spalania paliw stałych, płynnych i gazowych w warunkach niedostatecznej ilości tlenu.
W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.
Według badań 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Wbrew panującej opinii, jest bezbarwny i bezwonny, dlatego nie można stwierdzić jego obecności bez użycia specjalnych urządzeń detekcyjnych.
Dlaczego czad zabija?
Ciężar gazu jest porównywalny z ciężarem powietrza. Dzięki temu łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia w całej kubaturze pomieszczenia. Niebezpieczeñstwo stwarzane przez czad polega na blokowaniu transportu tlenu w organizmie, przez co powstaje jego niedotlenienie. Tlenek węgla znacznie łatwiej i szybciej wiąże się z hemoglobiną niż tlen. Jego obecność w wdychanym powietrzu sprawia, że w pierwszej kolejności transportowany jest wraz z krwią do komórek organizmu, zakłócając ich procesy życiowe.
Objawy zatrucia czadem
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- niepamięć wsteczna,
- zaburzenia wzrokowe,
- uczucie odurzenia,
- nudności.
Jak ustrzec się przed powstawaniem czadu
- dbaj o regularne sprawdzanie przewodów kominowych i wentylacyjnych przez uprawnione osoby,
- nie przerabiaj samowolnie instalacji odprowadzania spalin i przewodów wentylacyjnych,
- nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
- uchylaj okna w pomieszczeniach, w których korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia,
- biorąc prysznic w łazience z zainstalowanym piecykiem gazowym, otwórz drzwi lub uchyl okno. Jeżeli jesteś zwolennikiem kąpieli w wannie, najpierw napuść do niej wody, następnie przewietrz pomieszczenie, a potem rozkoszuj się kąpielą,
- używając urządzenia spalinowe, zadbaj o prawidłową wentylację w pomieszczeniu, rozszczelniając okna;
- stosuj autonomiczne czujki tlenku węgla, sygnalizujące jego obecność alarmem dźwiękowym. Urzadzenia są dostępne w sklepach instalacyjnych, a korzyżci wynikające z ich stosowania, są niewspółmierne do kosztów poniesionych na ich zakup,
- nie bagatelizuj objawów bólu głowy, nudności i duszności. Natychmiast otwórz okno i drzwi w pomieszczeniu, a następnie opuść go.