W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dźwig samojezdny przewrócony nad Al. Niepodległości i trakcją trolejbusową

22.01.2024

Widoczny pochylony dźwig pod kątem 45 stopni. Ramie oparło się o linie zasilające trolejbusy. Po prawej widoczny ciężki samochód ratownictwa technicznego. W tyle dźwig strażacki Obok stoją strażacy prowadzący akcję

22 stycznia 2024 roku o godz. 15:05 dyżurny stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Sopocie otrzymał zgłoszenie o samochodzie ciężarowym który wjechał w drzewo przy Al. Niepodległości 956.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pochylony dźwig samojezdny nad jezdnią od strony Gdyni w kierunku Gdańska, który uszkodził sieć trakcyjną trolejbusową i jest oparty na elemencie konstrukcyjnym o podłoże. Nie stwierdzono osób poszkodowanych.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zlecono zdalne odłączenie zasilania sieci trakcyjnej , zamknięto wszystkie pasy w kierunku Gdańska i podjęto czynności prowadzące do wycofania samochodów znajdujących się w strefie zagrożenia. Podjęto decyzję o zadysponowaniu grupy specjalistycznej ratownictwa-technicznego z Gdańska. W dalszej kolejności przystąpiono do ograniczenia wycieku oleju hydraulicznego na jezdnię w kierunku Gdańska przy użyciu sorbentu. Policja wyznaczyła objazd i wraz ze Strażą Miejską kierowała ruchem. Po przybyciu na miejsce zdarzenia SGRT z Gdańska, dowódca grupy zapoznał się z zastaną sytuacją i podjął decyzję o konieczności zadysponowania dodatkowych SiS w postaci grupy specjalistycznej ratownictwa-technicznego z Tczewa wraz z SCDz 70. Po jego dotarciu przystąpiono do skoordynowanych działań mających na celu podnoszenie, asekurowanie i ustawienie żurawia w miejsce pierwotnego postoju Na miejsce dotarł również zespół techniczny z PKT. Następnie przemieszczono odczepione balasty na dedykowane miejsce na dźwigu oraz jeden element na autolawete. Miejsce zdarzenia uprzątnięto, sieć trakcyjna została naprawiona przez techników PKT. Ramie uszkodzonego dźwigu zostało złożone do pozycji transportowej. 

Czas akcji: 5 godz. 45 min

Liczba zastępów (osób): 8 zastępów PSP (20 os.), Policja – 2 radiowozy (4 os.), Straż Miejska - 2 radiowozy (4 osoby, Pog. Ratunkowe - 1 zespół (2 os.), Inne podmioty - 3 pojazdy (6 osób)

Opracowanie: st. ktp. Janusz Gawlak Zdjęcia: st. ktp. Robert Wincławski, asp. Łukasz Urban

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}