W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej

17.01.2025

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Opisane w ustawie zadania ochrony ludności polegają na działaniach związanych z przygotowaniem organów administracji publicznej do realizacji zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz z wystąpieniem sytuacji zagrożenia.

Ustawa określa m.in.: 

  • zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; 
  • organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności;
  • zasady planowania i budowania zasobów ochrony ludności i obrony cywilnej;
  • zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach;
  • zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony;
  • zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej.

Przygotowane przepisy powstały we współpracy organów administracji rządowej, środowisk samorządowych oraz akademickich. To również licznie reprezentowane organizacje pozarządowe oraz obywatele, którzy indywidualnie przekazywali swoje spostrzeżenia, opinie i propozycje. 

Co reguluje ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej?

Zasadniczym celem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, przygotowywanej przez MSWiA, jest wypełnienie społecznego zapotrzebowania na poczucie bezpieczeństwa. Obszar ochrony ludności i obrony cywilnej od dłuższego czasu wymagał kompleksowej regulacji, adekwatnej do zmieniającej się rzeczywistości oraz pojawiających się nowych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych.

Na naszych oczach powstaje system naczyń połączonych, który ma na celu ochronę życia i zdrowia ludzi w Polsce, ich mienia, infrastruktury niezbędnej dla zaspokojenia potrzeb bytowych, materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz środowiska. Ale w tym procesie nikt nie jest tylko widzem, bo zaproszeni do współtworzenia nowoczesnego systemu bezpieczeństwa w Polsce jesteśmy my wszyscy. Rewolucyjna filozofia tej ustawy polega właśnie na bezprecedensowo partnerskim podejściu do myślenia o bezpieczeństwie, za które ma odpowiadać nie tylko państwo, ale my wszyscy: obywatele, organizacje pozarządowe, firmy i przedsiębiorstwa oraz samorządy wszystkich szczebli.

Po raz pierwszy w historii tak mocno została zaakcentowana rola wolontariatu ratowniczego, który ma do odegrania poważną rolę nie tylko w fazie reagowania i odbudowy, ale również w fazie przygotowania, poprzez realizację szeregu zadań edukacyjnych. To duży krok w kierunku budowania społeczeństwa prawdziwie obywatelskiego, o wysokim poziomie gotowości i odporności społecznej.

Ustawa szczegółowo określa podmioty wykonujące te zadania oraz siły i środki przeznaczone do ich realizacji. Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na istniejących strukturach tak, aby optymalnie wykorzystać te zasoby. Mowa tu oczywiście o Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Strażach Pożarnych, strukturach zarządzania kryzysowego, systemie powiadamiania ratunkowego, Państwowym Ratownictwie Medycznym, podmiotach leczniczych oraz licznych organizacjach pozarządowych.

Ale najważniejszym elementem tego precyzyjnie zaplanowanego systemu będzie OBYWATEL. Ma on mieć odpowiednią świadomość zagrożeń. Musi wiedzieć, jak działać w przypadku zagrożenia i znać swoją odpowiedzialność oraz potrafić chronić siebie i najbliższych.

 

Opracowanie: MSWiA

Materiały

https://www.gov.pl/web/obrona-cywilna

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}