Jubileusz straży pożarnej we Włocławku
01.07.2024
Jubileusz straży pożarnej we Włocławku
Dokładnie w dzień 11 lipca 2024 roku przypadnie 150. rocznica utworzenia – jednej z najstarszych w Polsce – Włocławskiej Ochotniczej Straży Ogniowej. To właśnie włocławskim strażakom od samego początku działań ratowniczo-gaśniczych skutecznie udało się uratować palną zabudowę miasta. O licznie wybuchających pożarach zaświadczają przeprowadzone badania naukowe i fakty odnotowane w „kronice” Włocławka. WOSO była, w dniu 27 lutego 1910 r. organizatorem drugiego a 18-19 sierpnia 1912 r. trzeciego, Ogólnopaństwowego Zjazdu Straży Pożarnych z Królestwa Polskiego. W wyniku podjętych decyzji powstał projekt statutu straży, wdrożono normalizację sprzętu do gaszenia pożarów, opracowano wzory munduru strażackiego, powołano fachowe czasopismo „Przegląd Pożarniczy”, który ukazuje się do chwili obecnej. Za zasługi dla miasta został wręczony jednostce sztandar. W pejzażu śródmieścia Włocławka widnieje budynek remizy – pierwotnie zwany „czatownią” – miejscem odbywania strażackiej służby aż do 1984 r. W dniu 28 listopada 1994 r. zostało reaktywowane Stowarzyszenie Straży Ochotniczej Ogniowej we Włocławku – jako prawny spadkobierca tradycji pożarniczych z 1874 r.
Jako lider strażactwa na Kujawach WOSO była prekursorem powstawania straży wokół Włocławka. Do najstarszych z nich zaliczamy OSP w: Brześciu Kuj. – Cukrownia (1894), Brześciu Kuj. (1899), Kowalu i Lubrańcu (1902), Przedczu (1904), Lubieniu Kuj. (1905), Chodczu (1907), Izbicy Kuj. (1909) i Kruszynie (1911) – pierwsza w powiecie włocławskim straż wiejska.
Chcąc uczcić jubileusz WOSO, Włocławskie Towarzystwo Naukowe i Centrum Kultury Browar B. we Włocławku będą organizatorami sympozjum naukowego, na które zapraszamy osoby zainteresowane problematyką ochrony przeciwpożarowej, a w szczególności, których dziadkowie, ojcowie i inni członkowie w straży pełnili służbę. Poniżej zaproszenie z tematyką wystąpień.
Zapraszamy!
Materiały
zaproszeniezaproszenie.jpg 0.78MB