II etap Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. "Bitwa Regionów" w województwie podlaskim
23.10.2022
23 października województwo podlaskie zmieniło się w kulinarną stolicę Polski. Wszystko za sprawą odbywającego się tam półfinału Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa Regionów”.
W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce spotkały się Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe, aby zaprezentować swoje talenty oraz regionalne tradycje. Podczas naszego wydarzenia nie mogło zabraknąć reprezentacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której przewodniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Kołakowski. W swoim przemówieniu podkreślił on, że Koła Gospodyń Wiejskich, których liczba ciągle rośnie, tworzą piękny obraz Polskiej wsi.
Do rywalizacji przystąpiło 13 Kół Gospodyń Wiejskich z Podlasia, które wcześniej zwyciężyły w zmaganiach powiatowych. Oto ich pełna lista:
Koło Gospodyń Wiejskich Rakowianki w Rakówku (pow. suwalski)
Koło Gospodyń Wiejskich w Pieńczykowie (pow. grajewski)
Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach (pow. sejneński)
Koło Gospodyń Wiejskich Kobylińskie Maczki (pow. wysokomazowiecki)
Koło Gospodyń Wiejskich w Karakulach (pow. białostocki)
Koło Gospodyń Wiejskich Nadbużanki w Mielniku (pow. siemiatycki)
Koło Gospodyń Wiejskich "BONA" w Brańsku (pow. bielski)
Koło Gospodyń Wiejskich Dobry Las (pow. łomżyński)
Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi (pow. hajnowski)
Koło Gospodyń Wiejskich w Szczodruchach (pow. zambrowski)
Koło Gospodyń Wiejskich ,,Zabielanki" w Zabielu (pow. moniecki)
Koło Gospodyń Wiejskich w Szczebrze (pow. augustowski)
Koło Gospodyń Wiejskich w Rogienicach Wielkich (pow. kolneński)
Każde koło miało za zadanie przygotować oryginalne danie, które miało nie tylko urzekać swym smakiem i wyglądem, ale też być regionalnym daniem z pewną historią. Jak wiemy, podlaskie specjały znane są w całej Polsce i łączą w sobie różnorodne elementy m.in. litewskie, kresowe czy tatarskie. Każda z zaprezentowanych potraw była wyjątkowa, co stanowiło trudność w wyborze tych najlepszych. Nasza profesjonalna komisja musiała zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. W jej składzie znaleźli się:
Joanna Nietupska – przewodnicząca, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w ZSCKR w Rudce, współautorka programów nauczania dla zawodów: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz tworzonych przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie, od 1 lipca dyrektor tej szkoły.
Aneta Orlikowska – przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Jadwiga Zabielska – przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku,
Adam Pasierbiewicz – przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Podlaski Oddział Regionalny ARiMR.
Po wielogodzinnych obradach jury zdecydowało się nagrodzić następujące Koła:
I miejsce zdobyło KGW ,,Zabielanki" w Zabielu z daniem: faszerowany szczupak z Biebrzy w lekkiej galaretce podany z sosem tatarskim
II miejsce zdobyło KGW Rakowianki w Rakówku z daniem: kiszka ziemniaczana
III miejsce zdobyło KGW w Przystawańcach z daniem: KLECKYNĖ
Wyróżnienie otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi z daniem: Babka "Hopka"
Całe wydarzenie uświetnił występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce. Zaprezentowali oni inscenizację sposób pieczenia chleba w wiejskich domostwach ubiegłego wieku, zatytułowaną „Podlaska opowieść o chlebie”. Przedstawienie przeniosło widownię w czasy naszych dziadków przybliżając tradycję wypieku chleba i rolę jaką odgrywa on w życiu człowieka. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, ale też przez niepowtarzalną atmosferę stał się niezwykle ważnym wydarzeniem dla całego regionu. Serdecznie dziękujemy za udział i codzienne zaangażowanie KGW w aktywizację lokalnych mieszkańców. Życzymy kolejnych sukcesów na etapie finałowym naszego konkursu!