Jakie korzyści daje rejestracja KGW
Rejestracja koła gospodyń wiejskich w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich daje szereg korzyści w postaci różnego rodzaju ułatwień, zwolnień i udogodnień. Ponadto umożliwia wsparcie naszego resortu oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pomoc finansowa
Zarejestrowane koło otrzymuje dofinansowanie w wysokości od 8 000 do 10 000 złotych, w zależności od liczby członków. Koło zyskuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, otrzymuje osobowość prawną, dzięki czemu staje się pełnoprawną organizacją sektora pozarządowego.
Koło zyskuje możliwość aplikowania po środki finansowe z programów rządowych oraz samorządowych na bieżącą działalność statutową i rozwój. Może także aplikować w konkursach grantowych organizowanych w ramach rządowych i samorządowych konkursów i dotacji.
Ulgi podatkowe
Zarejestrowane koło jest zwolnione z podatku VAT (o ile dochody nie przekroczą 200 tys. zł) oraz nie płaci podatku dochodowego (o ile swoje dochody przeznacza na działalność statutową). Posługuje się uproszczoną ewidencją przychodów i kosztów (rozwiązanie to dotyczy przychodu do 100 tys. zł). Koło może przyjmować także darowizny, spadki i zapisy.
Wsparcie MFiPR oraz ARiMR
Koło otrzymuje opiekę pełnomocników do spraw KGW w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wraz z ARiMR - jako instytucje wspierające w bieżących działaniach i rozwoju aktywności KGW – zajmujemy się pomocą, wsparciem i pełną koordynacją:
- procesu rejestracji,
- wsparcia finansowego na działalność i rozwój,
- stałych programów finansowych,
- rozwoju działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.