Rejestracja, statut, uchwały
Czy po zarejestrowaniu w ARiMR koło musi wystąpić o nadanie REGONU i NIPU czy wystarczy nadanie jednego z tych identyfikatorów jeżeli tak to którego?
Koła gospodyń wiejskich, po zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich są zobowiązane do wystąpienia z wnioskiem o nadanie numeru REGON oraz NIP. Koło powinno przekazać informację o nadaniu numeru REGON i NIP do [powiatowego biura ARiMR], aby uzupełnić wpis do rejestru. NIP oraz REGON są niezbędne do działania koła, jako nowej osoby prawnej, w tym do nabywania i zaciągania zobowiązań.
Koło zostało zarejestrowane i wszystkie formalności zostały dokonane, a w ostatnim czasie założyłyśmy konto bankowe. Chciałyśmy również mieć kartę do tego konta, ale musimy mieć uchwałę, która będzie mówiła o tym, że jedna osoba będzie mogła zarządzać tą kartą. Jak ma wyglądać taka uchwała?
O ile KGW przyjęło wzorcowy statut to zgodnie z § 7 ust. 1 wzorcowego statutu organami koła są:
- Zebranie Członków;
- Zarząd Koła.
Z kolei ustęp 3 wspomnianego paragrafu stanowi, iż uchwały kolegialnych organów koła odbywają się w głosowaniu jawnym i zapadają zwykłą większością głosów. Zatem uchwała powinna zostać podjęta podczas Zebrania Członków Koła i utrwalona w formie papierowej, czyli powinna zostać spisana.
Czy przed złożeniem sprawozdania z wydatkowania pomocy finansowej dla Koła Gospodyń Wiejskich musimy najpierw złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów? Jeśli tak, to czy jest gdzieś wzór jak koła mają wypełnić taki wniosek? I czy musimy czekać na nadanym nam numer identyfikacyjny producenta, żeby móc go wpisać w sprawozdaniu z wydatkowania pomocy?
Do sprawozdania z wydatkowania pomocy koło gospodyń wiejskich dołącza wniosek o nadanie numeru identyfikacyjnego. Jest on dostępny na stronach ARiMR oraz w każdym biurze powiatowym Agencji.
Wypełniając wniosek o wpis do ewidencji producentów, każde Koło Gospodyń Wiejskich co do zasady, powinno zaznaczyć jako rodzaj producenta „potencjalnego producenta”. Aby zarejestrować KGW w ewidencji producentów niezbędny jest REGON.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa ARiMR pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości z dnia 29 listopada 2018 roku (Dz. U. poz. 2229 z póź. zm) § 5. ust. 3, ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2017 r. poz. 1853).
Czy jeżeli moje KGW przyjęło statut wzorcowy, to czy Zarząd może się składać z 5 osób?
Zgodnie z § 10 ust. 1 Wzorcowego Statutu Koła Gospodyń Wiejskich w skład Zarządu Koła wchodzą trzy osoby wybierane przez Zebranie Członków na 3 -letnia kadencję.
Statut wzorcowy, który stanowi załącznik do ustawy o kołach gospodyń wiejskich to propozycja zapisów, która ma jedynie charakter informacyjny. Koło może złożyć oświadczenie o przyjęciu statutu wzorcowego lub może uchwalić własny statut zgodny z art. 5 ust. 2 ustawy. Koło w każdym czasie może dokonywać zmian w statucie.
Kto powinien widnieć na załączonej liście członków? Rozumiem, że wyłącznie dotychczasowi członkowie, natomiast nowo wpisane osoby już nie, ponieważ zgłoszenie dotyczy stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku?
Do złożenia informacji o liczbie członków koła zobowiązane są te koła, w których nastąpiły zmiany w składzie osobowym w ciągu całego roku poprzedzającego złożenie informacji. Nie ma znaczenia, czy dane koło zgłaszało zmiany danych w ciągu roku, czy nie.
W celu realizacji obowiązku koło powinno wraz z wnioskiem złożyć załącznik do wniosku dla założycieli lub członków koła (W-1.1/566). Na załączniku należy wypisać wszystkich członków z podaniem imienia, nazwiska oraz PESEL, wg stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego dzień złożenia informacji, a więc należy wykazać tylko tych członków, którzy wchodzili w skład koła na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego złożenie informacji. Członkowie koła nie muszą składać podpisu na załączniku do wniosku dla założycieli lub członków koła (W-1.1/566) ani na żadnym innym dokumencie.
Podstawa prawna: Art. 11 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. poz. 2212, z 2019 r. poz. 693) koło gospodyń wiejskich do dnia 28 lutego każdego roku zgłasza do rejestru listę członków koła według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Obowiązek ten nie dotyczy kół, w których od 31 grudnia roku poprzedniego nie nastąpiły zmiany w składzie osobowym.
Czy koło może ustanowić pełnomocnika czy reprezentacja odbywa się wyłącznie zgodnie ze statutem (dwóch członków zarządu działających łącznie w przypadku statutu wzorcowego)?
Koło Gospodyń Wiejskich jako strona postępowania administracyjnego jak najbardziej może działać przez pełnomocnika. Ustanowienie pełnomocnictwa dla osoby prawnej jest uzależnione od sposobu reprezentacji takiego podmiotu i tak w przypadku reprezentacji wieloosobowej, pełnomocnictwo powinno być udzielone łącznie przez wszystkie osoby uprawnione do reprezentacji, a w przypadku reprezentacji jednoosobowej, oczywiście wystarczy jednoosobowe udzielenie pełnomocnictwa. Sam dokument pełnomocnictwa musi być sporządzony pisemnie, jednakże nie jest wymagana jakaś szczególna forma. Wystarczy zwykłe pisemne upoważnienie, zawierające wskazanie mocodawcy, umocowanego, zakresu pełnomocnictwa oraz oczywiście podpis osób uprawnionych do reprezentacji podmiotu. Ustanowienie pełnomocnika nie pozbawia prawa reprezentacji osób, którym ta reprezentacja przysługuje na mocy statutu koła.
Czy ARiMR może i powinien żądać okazania decyzji o nadaniu NIP i REGON celem wpisu tych danych do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich?
W przypadku wskazania przez koło we wniosku o wpis koła do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich NIPu i REGONu organ może, w razie wątpliwości, co do ich poprawności, zażądać okazania dokumentu poświadczającego ich.
Czy jeśli chodzi o siedzibę KGW, to czy istnieją jakieś szczególne wymagania?
Na potrzeby rejestracji lub aktualizacji danych w ARiMR nie jest wymagana umowa potwierdzająca prawne korzystanie z lokalu, w którym ustanowiona została siedziba koła. Oczywiście inne urzędy lub instytucje mogą mieć swoje wymagania w tym zakresie. W takich wypadkach prosimy pytać u nich o to bezpośrednio.
Należy podkreślić, że dobrą praktyką jest zawieranie w tym zakresie umów cywilnoprawnych takich jak np. najem, dzierżawa czy użyczenie.
Czy jeżeli w danej miejscowości są dwa Koła Gospodyń to, czy oba mogą starać się o dotację, czy tylko jedno koło w jednej miejscowości?
Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno Koło Gospodyń Wiejskich, utworzone i zarejestrowane w ARiMR. Tylko to koło może ubiegać się o pomoc finansową na działalność statutową, ze środków budżetu państwa.