W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Rocznik Kultury Polskiej" Narodowego Centrum Kultury

03.02.2023

Narodowe Centrum Kultury wydało kolejny, VII „Rocznik Kultury Polskiej”. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało do powyżej wymienionej publikacji artykuł nt. znaczenia kół gospodyń wiejskich dla kultury lokalnej a otrzymywaną pomocą finansową z budżetu państwa.

RKP

Artykuł będący wkładem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju i Wsi traktuje m.in. o tym jak ważną funkcję koła gospodyń wiejskich pełnią w środowisku wiejskim. Wspierają one integrację lokalnych społeczności, pielęgnują lokalne i regionalne zwyczaje, rozwijają przedsiębiorczość kobiet na terenach wiejskich, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Koła gospodyń wiejskich podejmują szeroki zakres działań opartych na wiejskiej kulturze i tradycji. Z roku na rok rośnie liczba kół zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich, a tym samym liczba kół wnioskujących o możliwe do uzyskania wsparcie finansowe. Otrzymywana przez nie pomoc z budżetu państwa jest obecnie jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do realizacji ich celów statutowych, w szczególności do rozwoju kultury ludowej, w tym kultury lokalnej i regionalnej. Wydatkowanie otrzymanego na ten cel wsparcia świadczy o tym, że dla kół gospodyń wiejskich kultywowanie polskich zwyczajów, tradycji, integracja społeczna, a także promocja dziedzictwa kulinarnego to zasadnicze wartości.

W zestawieniu tej publikacji znajdują się artykuły różnych instytucji, takich jak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Statystyczny w Krakowie, Biblioteka Narodowa, Główny Urząd Statystyczny, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Archiwa Państwowe, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Krajowy Instytut Mediów.

Tematem przewodnim tej edycji „Rocznika Kultury Polskiej” był aspekt dostępności kultury z perspektywy przestrzennej oraz tego jak wygląda sytuacja na terenach pozamiejskich, a także jakie działania są podejmowane na rzecz równego dostępu do kultury.

Serdecznie zachęcamy do lektury tej publikacji, w której teksty poświęcone są przede wszystkim terytorialnej dostępności instytucji kultury, na obszarach poza wielkomiejskimi ośrodkami kultury. „Rocznik Kultury Polskiej 2022” można pobrać bezpłatnie na stronie https://sklep.nck.pl/.../Rocznik-Kultury-Polskiej.../997.

{"register":{"columns":[]}}