Zakładanie Koła
Kto może wystąpić z inicjatywą założenia koła?
Z inicjatywą założenia koła może wystąpić co najmniej 10 osób, zwanych do czasu rejestracji koła w Rejestrze, założycielami. Osoby te muszą mieć ukończony 18 rok życia.
Ponadto co najmniej 10 założycieli musi posiadać miejsce zamieszkania na obszarze wsi będącej terenem działalności koła, sołectwa położnego w granicach administracyjnych miasta albo miasta do 5 000 mieszkańców. Miejsce zamieszkania nie jest tożsame z miejscem zameldowania takiej osoby, ponieważ miejsce zameldowania może się różnić od miejsca zamieszkania.
Kto może być członkiem koła?
Członkiem koła może być każda osoba, która ukończyła 18 lat.
Czy osoby niepełnoletnie mogą być członkami koła?
Osoby, które ukończyły 13 lat mogą brać udział w działalności koła, za pisemną zgodą przedstawicieli ustawowych (opiekunów prawnych), ale dopóki osoby te nie ukończą 18 lat nie mogą stać się członkami koła.
Czy w jednej wsi może być zarejestrowane więcej niż jedno koło?
Nie. Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno Koło Gospodyń Wiejskich.
Czy koła mogą być rejestrowane tylko na terenach wiejskich?
Nie. Koła Gospodyń Wiejskich mogą mieć siedzibę i działać także na terenach sołectw położonych w granicach administracyjnych miast oraz w miastach do 5000 mieszkańców.
Czy miejsce rejestracji koła ogranicza jego działalność?
Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno Koło Gospodyń Wiejskich. Terenem działalności koła może być jedna bądź więcej wsi. Koła mogą wykonywać swoje zadania, także poza terenem swojej działalności, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.
Czy można należeć do kilku kół?
Jednocześnie można być członkiem tylko jednego koła.
Czy są jakieś wymogi odnośnie nazwy koła?
W nazwie koła musi się znaleźć odniesienie do terenu działalności koła, czyli w nazwie należy wskazać co najmniej jedną nazwę miejscowości, na terenie której koło prowadzi swoją działalność. Nazwa każdego koła musi być unikalna.