7 pomysłów na Tydzień Edukacji Informatycznej – koduj z nami!
06.12.2021
Choć dzisiejszy dzień pewnie wszystkim kojarzy się przede wszystkim z imieninami Mikołaja, to dziś zaczyna się także CSEdWeek2021, czyli Tydzień Edukacji Informatycznej, który potrwa aż do 12 grudnia. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was siedem propozycji zakodowanych aktywności – po jednej na każdy dzień.
Tydzień Edukacji Informatycznej (ang. Computer Science Education Week – CSDeWeek) to inicjatywa organizowana od 2009 r., której celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę podnoszenia poziomu edukacji informatycznej na wszystkich poziomach i podkreślenie kluczowej roli informatyki we wszystkich zawodach. Ponieważ ta idea jest nam bliska, my także wspieramy Tydzień Edukacji Informatycznej. Dołącz do nas i koduj z nami.
Tydzień Edukacji Informatycznej
CSEdWeek obchodzony jest w tygodniu, w którym przypada rocznica urodzin amerykańskiej pionierki informatyki Grace Hopper, która urodziła się 9 grudnia 1906 roku. Stąd Tydzień Edukacji Informatycznej w tym roku obchodzimy od 6 do 12 grudnia.
Światowym inicjatorem Tygodnia Edukacji Informatycznej jest code.org – organizacja non-profit, która bezpłatnie udostępnia bazę bezpłatnych kursów programowania przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Strona ma polską wersję językową. Wystarczy więc tylko kliknąć i można rozpoczynać zabawę w programowanie!
Zgodnie z informacją dostępną na portalu, z zasobów code.org korzystają już dziesiątki milionów uczniów i milion nauczycieli z całego globu. Wygląda na to, że warto spróbować 😊
Hasłem tegorocznego Tygodnia Edukacji Informatycznej jest fraza: #CSEverywhere. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą podkreślić wpływ, jaki informatyka wywiera na wszystkie aspekty naszego życia. Przypominają, że informatyka pozwala zgłębiać tajemnice matematyki i medycyny. Jest również używana do tworzenia sztuki i kultury. Dzięki pracy informatyków, powstał Twój telefon, Internet, Twoje ulubione gry, filmy i programy telewizyjne. Sztuczna inteligencja pomaga zwalczyć choroby i umożliwia zbadanie głębi kosmosu. Pomaga poznawać starożytne cywilizacje i budować miasta przyszłości. Sztuczna inteligencja jest wszędzie i codziennie odkrywamy dla niej nowe zastosowania.
Więcej na temat Godziny Kodowania w Polsce można dowiedzieć się wchodząc na stronę profesora Maciej M. Sysło, który tłumaczy i koordynuje inicjatywę Godziny Kodowania w Polsce. Koniecznie zajrzyjcie do aktualności "Fantastyczne nowości na code.org: Epidemia, Interaktywne wiersze, Hello World".
Tydzień w godzinę
W świecie programowania wszystko jest możliwe, nawet to, że tydzień trwa …. godzinę! Tyle kodowania proponują na początek pomysłodawcy CSEdWeek. Jednak, czy można nauczyć się programowania w godzinę? Na pewno można przekonać się, że informatyka jest przystępna i ciekawa. Złapać bakcyla i poczuć, że chce się dalej zgłębiać tę fascynującą dziedzinę wiedzy. Godzina Kodowania jest wstępem do informatyki, mającym na celu odczarowanie programowania i pokazanie, że każdy może nauczyć się podstaw. My już o tym doskonale wiemy, wspierając co roku CodeWeek – Europejski Tydzień Kodowania, który obchodzimy na jesieni.
Jak zorganizować Godzinę Kodowania? Godzinę Kodowania może zorganizować każdy. Materiały przygotowane przez Code.org pomagają zorganizować wydarzenie nawet tym osobom, które do tej pory nie miały wiele wspólnego z informatyką. Materiały przeznaczone są dla różnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania. Można także uczyć się samodzielnie w domu. Choć najlepiej jest zaprosić do wspólnej zabawy koleżankę czy kolegę. Nie trzeba mieć nawet komputera! Wiele aktywności jest działaniami offline. Kodowania można uczyć się nawet mając tylko kartkę i kolorowe kredki.
Propozycje aktywności
Zanim zajrzysz na code.org sprawdź kilka naszych propozycji na CSDeWeek! Znajdziesz je na stronie koduj.gov. Wszystkie są proste, inspirujące, wciągające oraz wypróbowane przez tysiące uczestników kolejnych akcji CodeWeek. Zorganizuj z nami Godzinę Kodowania!
Propozycja 1
Mata do kodowania pozwala rozwijać logiczne myślenie i odkrywać radość z tworzenia. Zestaw składa się z kratownicy i kolorowych kartoników. Z naszym filmem przygotujecie zestaw samodzielnie a wydrukujecie go na domowej czy szkolnej drukarce. Na stronie koduj.gov znajdziecie również scenariusze zabaw i wszelkie niezbędne instrukcje. Co ważne, mata umożliwia modyfikację gier w zależności od wieku i predyspozycji uczestników oraz pozwala na wymyślanie i realizowanie własnych scenariuszy zabaw!
Pobierz matę do kodowania i scenariusze: https://www.gov.pl/web/koduj/zabawy-w-programowanie-na-macie--codeweek
Propozycja 2
Poznaj Scratcha 3.0 i Scratch Junior. Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony do nauki programowania dla najmłodszych, dostępny dla każdego dziecka wkraczającego w świat kodowania. W Scratchu stworzymy interaktywne historie, animacje, muzykę oraz gry. Programowanie odbywa się za pomocą ,,puzzli”, które można łączyć i układać w wybranej przez siebie kolejności. W ten sposób tworzony jest kod przypisany określonemu obiektowi, który za jego pomocą wykonuje określone czynności. Obejrzyj nasz film, w którym trenerzy krok po kroku pokażą, jak zainstalować aplikację lub zalogować się poprzez przeglądarkę, aby zacząć przygodę z kodowaniem. Przygotujesz też swoją pierwszą grę!
Poznaj kursy programowania w Scratch https://www.gov.pl/web/koduj/scratch-junior-i-scrach-30-z-kmp-online
Propozycja 3
Dyktando graficzne to gra, w której zadaniem uczestnika jest odszyfrowanie zakodowanego obrazka. Do przygotowania dyktanda możesz użyć naszej maty z propozycji nr 1 lub – jeśli wolisz działać na komputerze – aplikacji, która pozwoli przenieść dyktando do świata online.
Sprawdź się w dyktandzie graficznym: https://www.gov.pl/web/koduj/dyktando-graficzne
Podajemy również specjalny mikołajkowy kod. Odszyfruj obrazek i sprawdź, kto pomaga Mikołajowi dotrzeć z prezentami do dzieci 😊
czerwony: A9, T13
zielony: E6, G7, H6
niebieski: D8
czarny: A10, A11, B10, B11, B2, B3, B4, B9, C10, C4, C5, C8, C9, D19, D20, D5, D7, D9, E10, E11, E12, E13, E14, E17, E18, E19, E20, E4, E5, E7, E8, E9, F10, F11, F14, F15, F16, F17, F3, F4, F5, F8, F9, G11, G15, G3, G5, H11, H15, I11, I15, I16, I17, I19, I20, I4, I5, J10, J15, J16, J17, J18, J19, J20, J3, J4, J5, K1, K10, K15, K18, K2, K3, K5, L10, L15, L4, L5, M11, M15, M16, M19, M20, M4, N11, N15, N16, N17, N18, N19, N20, N4, O11, O15, O18, O2, O3, O4, P11, P15, P4, Q11, Q15, Q16, Q17, Q3, Q4, R11, R12, R15, R16, R17, R18, R20, R3, S12, S13, S14, S15, S16, S17, S18, S19, S20, T19
Propozycja 4
Skorzystaj z webinarów przygotowanych w ramach #CodeWeek2021! Zorganizuj zakodowaną lekcję lub spotkanie odtwarzając wybrane nagranie i kodujcie razem z nami. Korzystając z webinarów możecie poznać program Scratch i zbudować w nim prostą grę, dowiecie się jak za pomocą sztucznej inteligencji można zbudować kalejdoskop czy instrument muzyczny. To tylko kilka przykładów – całość webinarów znajdziesz pod adresem: https://www.gov.pl/web/koduj/webinary-2021
Propozycja 5
Wirtualny Pokój Zagadek, czyli Escape Room
Uczestnicy zostają zamknięci w pomieszczeniu, a ich zadaniem jest odnaleźć klucz i wydostać się z pokoju w ustalonym z góry czasie. W odnalezieniu klucza pomagają specjalnie przygotowane zagadki i łamigłówki. Podczas takiej zabawy uczestnicy nie raz czują się jak bohaterowie filmu akcji! Instrukcję, jak zbudować własny Escape Room znajdziecie na koduj.gov.pl. Trochę odwagi i logicznego myślenia, a na pewno wyjdziecie z pułapki.
Sprawdź jak przygotować własny zakodowany pokój zagadek: https://www.gov.pl/web/koduj/pokoj-zagadek-czyli-zaprogramowany-escape-room
Propozycja 6
Programowanie da się ćwiczyć również na świeżym powietrzu! Zaprojektuj grę miejską lub wiejską. Zadania na kolejnych etapach mogą mieć formę łamigłówek logicznych lub wyzwań, których celem będzie doskonalenie projektowania i wykonywania prostych komend. Nie potrzeba do tego elektroniki. Zapewniamy - wszyscy będą świetnie się bawić!
Sprawdź jak przygotować własną grę terenową z elementami kodowania: https://www.gov.pl/web/koduj/zakodowana-gra-terenowa-czyli-aktywnosci-bez-pradu
Propozycja 7
Zabawy okołoprogramistyczne online. Godzina może trwać też 20 minut 😊 Na koduj.gov znajdziesz propozycje zabaw wprowadzających w świat kodowania, na które potrzebujesz mniej niż godzinę! Co ważne, nie musisz być specjalistą, nie musisz nawet uruchamiać komputera. Wystarczą kolorowe kartki, mazaki czy klocki, by pokazać dziecku fascynujący świat programowania. To znakomity sposób na rodzinne spędzenie czasu, zarówno w domu, na świeżym powietrzu, jak i w podróży.
Sprawdź gry i zabawy dla całej rodziny: https://www.gov.pl/web/koduj/zabawy-w-programowanie-offline-dla-calej-rodziny
Do dzieła!
Godzinę kodowania można zorganizować w dowolnym czasie. Może trwać 20 minut ale również wiele dni a nawet tygodni. Materiały dostępne zarówno na stronie Code.org, koduj.gov oraz codeweek.eu są dostępne cały czas. Zawsze bezpłatnie i bez rejestracji. Sprawdź "jak to się robi" i zarażaj innych programowaniem. Wprowadzaj swoich podopiecznych w świat kompetencji XXI wieku. Nie pozostawaj w tyle! Niech Twoja godzina kodowania będzie początkiem nowej przygody.
Realizację opisanych wyżej lub podobnych aktywności jeszcze do końca roku możesz też zgłosić na mapę CodeWeek2021, stać się członkiem zakodowanej społeczności Europejskiego Tygodnia Kodowania i pobrać certyfikat Organizatora.
Obserwuj profil CodeWeek na Facebooku i Instagramie oraz stronę koduj.gov.pl. Na bieżąco umieszczamy tam informacje na temat działań promujących i wspomagających naukę programowania. Jeśli chcesz się z nami skontaktować – pozostajemy do dyspozycji. Piszcie do nas na adres: programowanie@mc.gov.pl.