CodeWeek 2022 - Polska znów na podium!
23.03.2023
Podczas ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania, odbyło blisko 78 000 wydarzeń, w których wzięło prawie 3,5 miliona uczestników! W Polsce zorganizowano niemal 14 000, co dało trzeci najlepszy wynik wśród wszystkich krajów biorących udział w CodeWeek.
Europejski Tydzień Kodowania, czyli CodeWeek to oddolna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Jej założeniem jest zwiększanie świadomości dotyczącej nauki programowania wśród dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem. Polska rokrocznie jest jednym z jej liderów.
W 2022 roku, 10. edycja CodeWeek przyciągnęła prawie trzy i pół miliona uczestników, podczas 77 541 wydarzeń dotyczących programowania, z czego w Polsce aż 13 872! To dało nam trzecie miejsce (za Włochami i Turcją) pod względem liczby zorganizowanych aktywności oraz czwarte - w przeliczeniu na liczbę mieszkańców (za Monako, Maltą i Luksemburgiem).
- CodeWeek to święto kreatywności, logicznego myślenia, ale i nieszablonowego rozwiązywania problemów, a to są kompetencje przyszłości. Podobnie jak kodowanie i programowanie, które są językiem przyszłości - mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Dlatego bardzo mnie cieszy, że przyciągają one coraz więcej młodych Polaków, co dobrze wróży nie tylko branży nowych technologii, ale i całej polskiej gospodarce.
Podczas ubiegłorocznej jubileuszowej edycji najpopularniejszymi tematami okazały się zabawy związane z kodowaniem. Kolejnymi najczęściej poruszanymi zagadnieniami były: podstawowe pojęcia programistyczne, zajęcia bez prądu oraz działania artystyczne i kreatywne. Co ciekawe, coraz więcej inicjatyw korzysta z offline’owych rozwiązań, które z powodzeniem wprowadzane są już nawet podczas zajęć przedszkolnych.
Najliczniejszą grupę odbiorców CodeWeek 2022 stanowili uczniowie szkół podstawowych, a następnie szkół średnich. Podobnie jak w 2021 roku niemal 50% uczestników to dziewczęta i kobiety. Średni wiek biorących udział również się nie zmienił i wynosił 11 lat.
- Jesteśmy dumni z każdej polskiej inicjatywy, jaka znalazła się na mapie wydarzeń Europejskiego Tygodnia Kodowania i tego jak ten projekt rozwija się w naszym kraju na przestrzeni lat. Jako NASK od lat angażujemy się i wspieramy te przedsięwzięcia, w których zarówno dziewczęta, jak i chłopcy mogą rozwijać swoją pasję i talenty dające im w przyszłości zawód o jakim marzą – mówi Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.
W ubiegłorocznym CodeWeek, 10 krajów przekroczyło próg ponad 1000 zorganizowanych działań. Po Włoszech, Turcji i Polsce uplasowała się Grecja (3403), Rumunia (2597), Austria (2303), Holandia (2109), Węgry (1327), Niemcy (1226) oraz Chorwacja (1075). W tabeli wyników znalazła się także Ukraina, która mimo trwającej wojny, zgłosiła i zorganizowała 100 wydarzeń.
Organizatorzy i Ambasadorzy CodeWeek co roku dokładają starań, by przygotowywać różnorodne aktywności: wyzwania, wydarzenia i nowe możliwości włączenia się w inicjatywę, po to, by docierać do jak największej liczby osób. Od 10 października do 16 listopada 2022 r. zorganizowano m.in. otwarty kurs online Bootcamp EU CodeWeek, skierowany do nauczycieli od przedszkoli do szkół średnich, który miał na celu pomoc w rozwinięciu umiejętności potrzebnych do stawiania pierwszych kroków jako twórcy cyfrowi. Do udziału zgłosiło się 1677 nauczycieli.
Tradycyjnie pojawiły się także CodeWeek’owe wyzwania. W tym roku „CodeWeek 4 all” zachęcało uczestników do łączenia swoich działań z innymi wydarzeniami organizowanymi przez przyjaciół, współpracowników lub znajomych. Osoby, które połączyły działania 10 różnych organizatorów lub z trzech różnych krajów, otrzymały Certyfikat Doskonałości Tygodnia Kodowania. Łącznie wysłano 17 251 takich certyfikatów!
NASK, który prowadzi polskie biuro CodeWeek, zorganizował w ubiegłym roku Wielkie Święta Programowania - w Warszawie (8 października 2022 r.) i we Wrocławiu (15 października 2022 r.). Tylko w tym drugim wzięło udział ponad 600 osób.
11. edycja tuż, tuż
CodeWeek 2022 przechodzi do historii, ale już można zgłaszać i realizować inicjatywy w ramach kolejnego, 11. Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbędzie się w dniach 7 - 22 października 2023 r.
Jak powinna wyglądać taka inicjatywa? Niezależnie od poziomu zaawansowania organizatora zasada jest jedna: zabawa programowaniem. Jako wydarzenie można zgłosić lekcje informatyki, warsztaty z robotami, spotkanie ze znajomymi, podczas którego będzie można rozwiązywać zagadki logiczne czy dyskutować o nowych technologiach. Liczy się zapał i dobre chęci. Najważniejsze, aby zgłosić inicjatywę na mapę CodeWeek (https://codeweek.eu/events) – tylko wtedy wlicza się ona do europejskiego rankingu.
Więcej informacji o CodeWeek: https://codeweek.eu/ oraz w mediach społecznościowych:
- Facebook: Code Week Pl
- Instagram: codeweekpl