W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Programisty – to dobra okazja na start

13.09.2023

Dziś obchodzimy święto wszystkich tych, dla których kodowanie nie ma tajemnic: 13 września to Dzień Programisty. Nawet jeśli ta tematyka nie jest Wam jeszcze bliska – warto to zmienić! Wiecie o tym, że programowania mogą uczyć się już kilkuletnie dzieci? Pomogą w tym nasze kursy.

Grafika wektorowa przedstawiająca dwie postaci - chłopca i dziewczynki, w otoczeniu symboli nawiązujących do świata cyfrowego i programowania. Na dole logotypy: Fundusze Europejskie, Ministerstwo Cyfryzacji, NASK, Unia Europejska.

Online – bezpłatnie na platformie OSE IT Szkoła lub offline – bez użycia komputerów: sposoby na naukę kodowania od podstaw są różne. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzecie, i bez względu na to, czy Wasze dziecko zostanie w przyszłości programistą – może to przynieść wiele korzyści.

Dlaczego warto?

Wydawało Wam się, że programowanie to trudne zajęcie i domena wyłącznie profesjonalistów? Nic bardziej mylnego. Swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie mogą stawiać już kilkuletnie dzieci. Co więcej – wcale nie chodzi tutaj o to, aby od najmłodszych lat „programować” przyszłość zawodową, ale zdobywać i rozwijać cenne w codziennym życiu umiejętności.

Nauka programowania to nie tylko rozwój kompetencji cyfrowych, które są bardzo ważne, ale również całej gamy mniej oczywistych w tym kontekście zdolności. Jakich?

Chodzi między innymi o umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, kreatywnego rozwiązywania problemów czy współpracy w grupie. To nie wszystko! Każdy rodzic wie, że dzieci uwielbiają eksperymentować i wykorzystywać swoją nieograniczoną wyobraźnię – nauka kodowania da im również taką szansę. A przy tym – będzie świetną zabawą. Jeśli brakowało Wam pomysłów na ciekawe, a przy tym jakościowe zagospodarowanie czasu – mamy gotowe rozwiązania.

Kursy dla każdego

Na platformie OSE IT Szkoła znajdziecie wiele bezpłatnych kursów e-learningowych, idealnych zarówno do zrealizowania w warunkach domowych, jak i w szkole. Przedstawiamy te wybrane.

Na początek – propozycja dla najmłodszych, czyli „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty”. Scratch Junior jest wizualnym językiem programowania. Podczas tego kursu dzieci nauczą się wykonywać animacje, kartki okolicznościowe i proste gry zręcznościowe.

Propozycja dla trochę starszych? To nasze kursy programowania w Pythonie, które również stworzyliśmy we współpracy z ekspertami Klubu Młodego Programisty. Są przeznaczone dla uczniów klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Jak definiować metody w programowaniu obiektowym, czym jest szyfr Cezara i kod Morse’a, na czym polega programowanie obiektowe? Kursy wprowadzają uczniów w temat programowania skryptowego. Pozwalają im tworzyć programy i aplikacje o różnym stopniu złożoności.

Każdy kurs składa się z dziesięciu około 40-minutowych filmów instruktażowych oraz dodatkowych materiałów dla nauczycieli i rodziców: pomocnego poradnika metodycznego, a także instrukcji poruszania się po platformie.

Koniecznie sprawdźcie „Programowanie w Pythonie z Klubem Młodego Programisty – poziom podstawowy” i „Programowanie w Pythonie z Klubem Młodego Programisty – poziom średnio zaawansowany”!

Na OSE IT Szkole czeka na Was jeszcze więcej kursów z programowania:

Jeśli jesteście ciekawi, jak można uczyć się kodowania bez wykorzystania komputera, sprawdźcie naszą publikację „Zabawy w programowanie offline” – znajdziecie w niej wiele inspiracji.

CodeWeek 2023 już niebawem

Potrzebujecie dodatkowej motywacji? Już za kilkanaście dni rozpocznie się CodeWeek 2023, który potrwa od 7 do 22 października. Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa, w ramach której państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Co ważne, w akcji mogą wziąć udział wszyscy – zarówno profesjonaliści, jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z kodowaniem.

Co trzeba zrobić? Wystarczy zorganizować dowolne wydarzenie związane, choćby pośrednio, z nauką programowania – lekcję informatyki lub warsztaty, zabawę w gry logiczne w gronie znajomych, albo pogadankę dla lokalnej społeczności. Możliwości jest wiele – koncepcja zależy tylko od Was.

Kolejny krok to zgłoszenie wydarzenia na europejską mapę CodeWeek, która jest dostępna na stronie  www.codeweek.eu.

Polska rokrocznie jest w gronie liderów pod względem liczby zgłoszonych inicjatyw. Jak będzie tym razem? Mamy nadzieję, że tak samo dobrze – do dzieła!

 

{"register":{"columns":[]}}