Już jutro zaczyna się CodeWeek!
07.10.2022
Europejski Tydzień Kodowania zaczyna się już jutro (8 października) i potrwa do 23 października. Przed nami 16 dni wypełnionych po brzegi warsztatami z programowania, turniejami gier logicznych, lekcjami informatyki z robotami i innymi inicjatywami organizowanymi w całym kraju. Dołączycie?
Jest taki tydzień, który trwa aż… 16 dni. To Europejski Tydzień Kodowania, czyli CodeWeek – społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W zeszłym roku Polska zajęła piąte miejsce. Czy w tym mamy szanse wrócić na podium? Wszystko zależy od Was!
Codeweekowe zasady
W akcji mogą wziąć udział wszyscy – młodsi i starsi pasjonaci kodowania, zarówno początkujący, jak i ci, którzy dobrze wiedzą, do czego służą Python, JavaScript czy C++. Wystarczy zorganizować swoje wydarzenie związane z programowaniem i zarejestrować je na stronie codeweek.eu. Cały proces potrwa tylko kilka minut – warto, bo tylko wtedy zgłoszona inicjatywa zostanie wliczona do ogólnego wyniku Polski!
Wasze codeweekowe wydarzenie może być skierowane do każdego: maluchów, młodzieży czy seniorów. Może się obyć stacjonarnie – w domu, szkole, miejscu pracy… lub w sieci. Pomysłów jest wiele, ogranicza Was tylko wyobraźnia. Może zorganizujecie sąsiedzki turniej gier planszowych, webinar na temat cyberbezpieczeństwa albo pogadankę z uczniami? A co powiecie na międzypokoleniową lekcję robotyki czy kodowania? Liczą się wszystkie inicjatywy związane z programowaniem, będące okazją do ćwiczenia logicznego myślenia.
Nie warto czekać ze zgłaszaniem swoich wydarzeń – 1000 pierwszych osób otrzyma pakiet dziesięciu gier CodyRoby. Wystarczy dodać swoje wydarzenie na stronie codeweek.eu, a następnie przekazać link do niego za pośrednictwem formularza konkursowego. Więcej informacji o konkursie „1000 pierwszych organizatorów” znajdziecie na stronie koduj.gov.pl.
Codeweekowe inspiracje
Pomysłów na wydarzenia z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania możecie szukać na stronach codeweek.eu i koduj.gov.pl. Koniecznie zerknijcie też na mapę inicjatyw i sprawdźcie propozycje z poprzednich edycji.
Mnóstwo inspiracji znajdziecie też na OSE IT Szkole – czekają tu na Was m.in. kursy z programowania w Scratchu i Pythonie, które stworzyliśmy we współpracy z Klubem Młodego Programisty:
- „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” (dla uczniów w wieku 5–9 lat),
- „Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” (dla uczniów w wieku 8–12 lat),
- „Programowanie w Pythonie z Klubem Młodego Programisty – poziom podstawowy” (dla uczniów w wieku 12–15 lat),
- „Programowanie w Pythonie z Klubem Młodego Programisty – poziom średnio zaawansowany” (dla uczniów w wieku 15–19 lat).
To jednak nie wszystko: mamy dla Was też dodatkowe moduły tych kursów przygotowane specjalnie z myślą o CodeWeeku!
- „CodeWeek i Scratch Junior – włączamy zegar CodeWeek”
- „CodeWeek i Scratch 3.0 – codeweekowa gra przygodowa”
- „Python z KMP na CodeWeek – poziom podstawowy”
- „Python z KMP na CodeWeek – poziom średnio zaawansowany”
A może poszukujecie ciekawych, kreatywnych zadań dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem? Skorzystajcie z naszych zeszłorocznych propozycji zebranych w wydarzeniu „OSE dla CodeWeek 2021” na Facebooku.
Pamiętajcie, na mapę inicjatyw możecie zgłosić także lekcje informatyki z Waszymi uczniami!
Codeweekowe imprezy
Tegoroczna edycja CodeWeek jest wyjątkowa, bo jubileuszowa. Europejski Tydzień Kodowania odbywa się już po raz dziesiąty! Rocznicowe obchody zasługują na odpowiednią oprawę, dlatego NASK razem z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zapraszają na pełne atrakcji wydarzenia stacjonarne.
Pierwsze z nich – Wielkie Święto Programowania w Warszawie – oficjalnie otworzy CodeWeek 2022. Chcecie zaprogramować tańczącego robota, neon lub stronę internetową, a może wcielić się w rolę cyfrowych detektywów i poeksperymentować ze sztuczną inteligencją? Przyjdźcie do Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56) już jutro (8 października)!
Z kolei tydzień później (15 października) Wielkie Święto Programowania odbędzie się we Wrocławiu. Uczestnicy tego wydarzenia również będą mogli wziąć udział w zajęciach i pokazach rozwijających umiejętności programowania. Centrum Kongresowe Politechniki Wrocławskiej (ul. Janiszewskiego 8) czeka na wszystkich adeptów kodowania!
W obu wydarzeniach weźmie udział minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Szczegółowe informacje znajdziecie w wydarzeniach na Facebooku: „Wielkie Święto Programowania WARSZAWA” i „Wielkie Święto Programowania WROCŁAW”.
Codeweekowe podium dla Polski?
W ubiegłorocznej edycji CodeWeek Polska zajęła piąte miejsce – zorganizowaliście blisko 15 tys. inicjatyw w całym kraju. Choć to wspaniały wynik, tym razem chcemy wrócić na podium.
Jeszcze przed oficjalnym startem Europejskiego Tygodnia Kodowania na polskim koncie jest już ponad 4,5 tys. zarejesrtowanych wydarzeń, co w tej chwili daje nam trzecie miejsce w wyścigu. Zaplanujcie swoje inicjatywy i dołączcie do rozrastającej się stale społeczności CodeWeek!