W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lekcja informatyki w Twojej szkole

Grafika przedstawia plakat zachęcający do udziału w CodeWeek. W górnej części napis "Pomysł na CodeWeek" oraz uśmiechnięta dziewczynka z żarówką. Pod spodem napis "Lekcja informatyki w Twojej szkole”. Poniżej w formie etykiet przedstawione są kolejne kroki zgłoszenia inicjatywy:
„1. Zaplanuj swoją lekcję informatyki”,
„2. W trakcie zajęć opowiedz uczniom o CodeWeek”
„3. Zgłoś swoje wydarzenie na codeweek.eu/add i zostań częścią codeweekowej społeczności "
"4. Pobierz certyfikat".
W dolnej części tekstu kod QR prowadzący do strony www.koduj.gov.pl, adresy Facebook CodeWeekPL, Instagram codeweekpl i adres e-mailowy programowanie@mc.gov.pl oraz logotypy Funduszy Europejskich, KPRM, NASK i Unii Europejskiej. Powyżej krótka informacja o CodeWeek "CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W 2021 roku Europejski Tydzień Kodowania obchodzimy w dniach 9-24 października, ale wydarzenia związane z promocją programowania możesz zgłaszać cały rok.".

Do udziału w CodeWeek zachęcamy nauczy­cieli różnych przedmiotów: z przedszkoli, szkół podstawowych, ale też liceów czy techników. Niezależnie od tego, w jakim wieku są uczniowie, zawsze warto pokazywać im świat kodowania. CodeWeek może być począt­kiem fantastycznej przygody, a nawet nowej pasji!

Na mapę inicjatyw możesz po prostu zgłosić lekcje informa­tyki, które odbywają się w Twojej szkole!

Jak przeprowadzić zajęcia w ramach CodeWeek? Wszystko zależy od Twojego pomysłu. Jeśli potrzebujesz inspiracji lub gotowych materiałów, zajrzyj koniecznie na:

  • stronę Klubu Młodego Programisty, gdzie dostępne są nagrania z webinarów i kursy programowania w Scratch, które możesz wykorzystać do przygotowania własnej lekcji;
  • stronę z wideo o programowaniu – znajdziesz tam nie tylko inspiracje do zabaw z najmłodszymi, ale też odcinek „Nauka. To lubię!” o tym, jak gry komputerowe wpływają na mózg, wokół którego możesz zbudować całą lekcję dla starszych dzieci i młodzieży;
  • jeśli nie masz czasu na przygotowanie zajęć od zera, skorzystaj z bezpłatnych kursów z programowania dla młodszych i starszych uczniów;
  • sprawdź też naszą bezpłatną matę do nauki kodowania wraz z zestawem 10 scenariuszy – wydrukuj i sklej ją razem z dziećmi w szkole lub przedszkolu i do dzieła!
  • zapoznaj się też koniecznie z zestawami narzędzi dla nauczycieli dostępnymi na stronie codeweek.eu: znajdziesz tu oficjalne logo i odznakę Europejskiego Tygodnia Kodowania, wzór certyfikatu uczestnictwa dla uczniów, prezentację na temat Europejskiego Tygodnia Kodowania oraz materiały do wykorzystania w mediach społecznościowych.

Jeśli jesteś już częścią CodeWeek i masz po­mysł na ciekawą lekcję lub inne wydarzenie, któ­rym chciałbyś się podzielić z innymi nauczycie­lami, napisz na: programowanie@mc.gov.pl.

Zainspiruj się – przykłady realizacji #CodeWeek2020

  • „Lekcja informatyki” w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi:
    Link do zgłoszonej inicjatywy.
  • „Lekcja o kodzie ASCII” w Szkole Podstawowej przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej Górze:
    Link do zgłoszonej inicjatywy.
  • „Zgadnij liczbę” w Zespole Szkół nr 78 w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie:
    Link do zgłoszonej inicjatywy.

Więcej inspiracji: wejdź na mapę CodeWeek, w wyszukiwarce wybierz kolejno: rok (np. 2020), kraj – Polska i wpisz hasło „lekcja informatyki”. Uwaga! W ten sposób możesz wyszukiwać też inne wydarzenia i zainspirować się do przygotowania własnej inicjatywy 😊.

Masz już pomysł? Działaj!

Krok 1. Zaplanuj swoją lekcję informatyki lub inne zajęcia, na których opowiesz dzieciom o programowaniu albo wykorzystasz elementy programowania. Jak? Zajrzyj do wpisu „Kodowanie w ramach wszystkich przedmiotów”.

Krok 2. W trakcie zajęć opowiedz uczniom o CodeWeek.

Krok 3. Zgłoś swoje wydarzenie na: codeweek.eu/add i zostań częścią codeweekowej społeczności.

Krok 4. Pobierz certyfikat. Jak tylko zgłosisz swoje wydarzenie, będziesz mógł odebrać certyfikat uczestnika! Więcej informacji o generowaniu certyfikatów CodeWeek znajdziesz w tym artykule.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami: programowanie@mc.gov.pl

Grafika przedstawia plakat zachęcający do udziału w CodeWeek. W górnej części napis "Pomysł na CodeWeek" oraz uśmiechnięta dziewczynka z żarówką. Pod spodem napis "Lekcja informatyki w Twojej szkole”. Poniżej w formie etykiet przedstawione są kolejne kroki zgłoszenia inicjatywy: „1. Zaplanuj swoją lekcję informatyki”, „2. W trakcie zajęć opowiedz uczniom o CodeWeek” „3. Zgłoś swoje wydarzenie na codeweek.eu/add i zostań częścią codeweekowej społeczności " "4. Pobierz certyfikat". W dolnej części tekstu kod QR prowadzący do strony www.koduj.gov.pl, adresy Facebook CodeWeekPL, Instagram codeweekpl i adres e-mailowy programowanie@mc.gov.pl oraz logotypy Funduszy Europejskich, KPRM, NASK i Unii Europejskiej. Powyżej krótka informacja o CodeWeek "CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W 2021 roku Europejski Tydzień Kodowania obchodzimy w dniach 9-24 października, ale wydarzenia związane z promocją programowania możesz zgłaszać cały rok.".

 

Typ wydarzenia: Sesja online lub offline – to zależy od Ciebie.

Czego potrzebujesz? Minimum jednej lekcji w szkole lub przedszkolu, na której porozmawiasz z dziećmi/młodzieżą o CodeWeek.

Dla ilu osób? Wszystko zależy od Twojego pomysłu. Zaproś do zabawy swoją klasę lub całą szkołę! 😊

 

Materiały

Pobierz grafikę "Lekcja informatyki w Twojej szkole"
{"register":{"columns":[]}}