W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maj miesiącem Scratcha! Dołącz do tegorocznej specjalnej edycji akcji Scratch Day

13.05.2020

Na zdjęciu widać z prawej strony planetę ziemię. Na środku obrazka widnienie napis : Maj miesiącem scratcha! Scratch day. Meet, share, learn.

W tym trudnym czasie, kiedy można ulec wrażeniu, że wszystko stanęło w miejscu, wystarczy zajrzeć do internetu, żeby dostrzec, że świat wciąż tętni życiem. Szczególnie dużo dzieje się w zakresie edukacji, która przez ostatnie dwa miesiące rozkwita w sieci. Wśród wartościowych, rozwijających inicjatyw nie można przegapić inicjatywy “Miesiąc Scratcha”, podczas którego uczniowie, rodzice, nauczyciele i edukatorzy mają okazję zapoznać się z tym ciekawym narzędziem oraz ideami leżącymi u jego podstaw.

Maj miesiącem Scratcha

Maj jest miesiącem wyjątkowym –  zazwyczaj na wiosnę organizowany był Dzień Scratcha, z okazji którego odbywały się wydarzenia promujące idee z nim związane oraz pokazujące możliwości edukacyjne narzędzia – w tym roku jednak zamiast dnia obchodzimy cały „Miesiąc Scratcha”! Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Scratcha we współpracy z grupą badawczą  MIT Lifelong Kindergarten. Zarówno organizatorzy, jak i organizacje z całego świata, planują z tej okazji różne wydarzenia i wyzwania udostępniane społeczeństwu online.

Czym jest ten Scratch?

Scratch to wizualny język programowania i platforma internetowa, gdzie dzieci mogą tworzyć własne animacje, gry i inne projekty. To, co wyróżnia Scratcha spośród dziesiątek narzędzi do nauczania programowania, to niesamowity zespół twórców oraz założenia wywodzące się z badaniach naukowych, zgodnie z którymi jest tworzony. Pomysłodawca Scratcha, Mitchel Resnick, profesor MIT, lider grupy badawczej Lifelong Kindergarten i założyciel Fundacji Scratcha, przedstawia swoje idee dotyczące edukacji pod hasłem “4P”:

  1. Projects (projekty)
  2. Passions (pasja)
  3. Peers (rówieśnicy współpracujący ze sobą)
  4. Play (zabawa)

Resnick argumentuje, że w świecie dynamicznych zmian, w którym roboty i algorytmy przejmą od człowieka zadania schematyczne i powtarzalne, niezwykle istotną umiejętnością stanie się myślenie kreatywne coś, w czym człowiek zawsze prześcignie maszynę. Z tego względu wraz z zespołem badawczym oraz społecznością edukatorów z całego świata tworzy on narzędzia rozwijające kreatywność poprzez: uczenie pracy projektowej (Projects), wspieranie pasji uczniów (Passion), zachęcanie do współpracy z rówieśnikami (Peers), umożliwienie swobodnej zabawy (Play)

Filmy, w których Mitch Resnick opowiada o 4P , są dostępne na You Tube i dwa z nich (Projects i Passion) już są przetłumaczone na język polski (wystarczy włączyć polskie napisy), a trzy kolejne będą  niebawem” – >> sprawdź <<

Krótko mówiąc, Scratch to narzędzie edukacyjne na miarę cyfrowego społeczeństwa!

Jak świętujemy w Polsce i gdzie warto zajrzeć?

W Polsce świętujemy  Miesiąc Scratcha biorąc udział w darmowych wydarzeniach organizowanych przez różne organizacje, w  tym przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Oto z czego możecie skorzystać:

  • codzienne wyzwania – czyli małe projekty w Scratch’u lub w Scratchu Junior do samodzielnego wykonania w domu przez dzieci: >> sprawdź <<
  • webinary dla nauczycieli i edukatorów – czyli spotkania online, na których edukatorzy związani ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog opowiedzą, jak wykorzystywać Scratch’a w środowisku szkolnym: >> sprawdź << webinary dla dzieci i rodziców – czyli spotkania online dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, realizowane przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog w ramach projektu Amazon STEM Kindloteka w tematyce od atomów, przez magiczne drzewa i melodie, aż do inteligentnych pojazdów; na webinarach dzieci poszerzą swoją wiedzę i wyobraźnię w wybranej tematyce, a następnie stworzą projekty w Scratchu z pomocą nauczyciela prowadzącego spotkanie: >> sprawdź <<
  • do akcji „W pomarańczowym Ci do twarzy” (kolor pomarańczowy to kolor kota Scratcha) zaprasza Centralny Dom Technologii: >> sprawdź <<
  • kulminacyjne spotkanie 20 maja – czyli cały dzień aktywności online kierowanych do dzieci, rodziców, nauczycieli i edukatorów skoncentrowanych wokół motto Scratcha “meet – share – learn”, czyli “spotkaj się – dziel się – rozwijaj się”.

Żeby świętowanie urodzin Scratcha nie umknęło w natłoku codzienności, na stronie Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, w zakładce poświęconej świętowaniu miesiąca Scratcha znajdziecie specjalne kalendarze, na których można zaznaczać scratchowe aktywności! Dodatkowo można stamtąd pobrać scratchową zakładkę i umieścić ją w książce albo na ekranie monitora. Niebawem kolejne niespodzianki.

Wszyscy zainteresowani wydarzeniami mogą także dzielić się Scratch’owym entuzjazmem poprzez ustawienie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku (wystarczy wejść w swoje zdjęcie profilowe na Facebooku, kliknąć aktualizuj, dodać nakładkę i wyszukać wśród dostępnych nakładkę scratchową – Maj miesiącem Scratcha – link).

Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym święcie kreatywności i pozytywnej edukacji!

{"register":{"columns":[]}}