Nastaw się na Godzinę Kodowania 2019!
20.11.2019
Mieliśmy już CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, który trwa 14 dni. Teraz czas na godzinę kodowania, która trwa… 10 080 minut, czyli tydzień. Ta, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, Godzina Kodowania, wybija we wtorek 9 grudnia.
Miesiąc temu zakończyliśmy tegorocznego CodeWeeka, a już tylko niewiele ponad miesiąc dzieli nas od przerwy świątecznej. Zanim wpadniecie w wir świątecznych przygotowań macie jeszcze jedną szansę na nową przygodę z programowaniem! Dołączcie z nami do Godziny Kodowania!
Nie musisz być informatykiem
Organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej Godzina Kodowania to jedna z największych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Jej cel to zachęcenie do poznania programowania i rozpoczęcia jego nauki. By tego spróbować nie potrzeba przygotowania, czy informatycznego wykształcenia.
Pierwotnie, celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Oferta łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogata.
W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań. Chcesz wiedzieć więcej lub wziąć udział w wydarzeniach – przeczytaj.
Wstąp do naszego Klubu
Jako Ministerstwo Cyfryzacji nie tylko wspieramy, angażujemy się, ale i tworzymy inicjatywy promujące naukę programowania. W październiku 2018 roku w 16 miastach średniej wielkości uruchomiliśmy Kluby Młodego Programisty. To miejsca, w których dzieci i ich rodzice mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach programowania. Kluby działają w Nysie, Stargardzie, Siedlcach, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Jaworznie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie.
Pierwszy rok działania klubów za nami – objęliśmy naszymi działaniami już ponad 20 000 uczestników, ale ta liczba ciągle rośnie! Więcej informacji o Klubach i zapisach na zajęcia na www.klubmlodegoprogramisty.pl .
Rekordowy #Codeweek2019
Otwarcie Klubów Młodego Programisty to nasz niejedyny programistyczny sukces, który wspólnie odnieśliśmy w tym roku. 15 139 wydarzeń, rozpoczynające się częściej niż co dwie minuty – to najkrótsze podsumowanie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce. Takiego wyniku jeszcze nie było! Naprawdę daliśmy z siebie wszystko! Wasze wydarzenia to blisko ¼ wszystkich 66 340 wydarzeń zgłoszonych w tej edycji.
Programujcie!
– Ten historyczny wynik nie byłby możliwy bez wsparcia szkół, bibliotek, instytucji kultury, firm IT oraz prywatnych osób, które chciały promować naukę programowania w swojej lokalnej społeczności! – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przedszkolaki i seniorzy, mieszkańcy dużych miast i mniejszych miejscowości, nauczyciele oraz specjaliści z branży IT – bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy zawód, CodeWeek tworzą wszyscy Ci, którzy chcą uczyć się oraz nauczać innych programowania! – dodał szef MC. – Dzięki programowaniu, nieważne ile mamy lat, możemy zdobyć nowe kompetencje – nie tylko zawodowe, ale i te, które po prostu ułatwią nam życie. Programowanie to nie tylko nauka, ale również sposób na wspólne spędzanie czasu rodziców i dzieci. – dodaje.
Zachęcamy do zaglądania na stronę www.koduj.gov.pl, gdzie znajdują się informacje o planowanych konkursach, projektach, scenariusze lekcji, a także propozycje aktywności programistycznych – materiały dedykowane rodzicom, nauczycielom i dzieciom w różnym wieku.
Więcej o Godzinie Kodowania w Polsce pod tym adresem: http://mmsyslo.pl/godzina-kodowania/ .