W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nauka gry w szachy – sprawdźcie, jakie to proste!

27.03.2023

Co mają ze sobą wspólnego szachy i programowanie? Obie te aktywności uczą kreatywnego rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia czy przewidywania konsekwencji swoich działań. Zarówno poruszając się skoczkiem, jak i kodując robota, uczniowie kształtują wiele kompetencji niezbędnych w dorosłym życiu. Kiedy i w jaki sposób najlepiej rozpocząć naukę gry w szachy? Podpowiadamy.

Grafika przedstawiająca zdjęcie chłopca przy szachownicy oraz logotypy: OSE IT Szkoła, OSE, NASK, KPRM.

Najistotniejsze są chęci. Jeśli zauważyliście u swoich uczniów czy dzieci zainteresowane szachami, warto zachęcić ich do próbowania swoich sił w praktyce. Wystarczy przeznaczyć 30 minut dziennie na trening, by znacząco poprawić kondycję mózgu! Pamiętajcie, że możecie ćwiczyć wspólnie.

Od podstaw

Kiedy zacząć naukę gry w szachy? Najnowsze badania wskazują, że najlepszy wiek to… 4 lata! Okazuje się, że wówczas dziecko jest już w stanie zrozumieć zasady gry oraz to, jak poruszają się konkretne figury i która jest najsilniejsza, a nawet - czym jest szach-mat. Oczywiście czas skupienia w tej grupie wiekowej będzie zdecydowanie krótszy niż w przypadku starszych dzieci, jednak bez wątpienia warto zacząć jak najwcześniej.

Należycie do osób, którym wydawało się, że szachy są trudną i niezrozumiałą grą? Nic bardziej mylnego! Pomożemy Wam zmienić to podejście.

Kursy dla każdego

Naukę możecie rozpocząć już dziś, dzięki bezpłatnym kursom e-learningowym dostępnym na platformie OSE IT Szkoła!

 „Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 1” - przeznaczony jest dla osób rozpoczynających swoją przygodę z szachami. Poznacie ich genezę oraz najważniejsze zasady, a także – definicje podstawowych pojęć, takich jak między innymi: szachownica, pola, linie, diagonale, król, hetman, wieża, goniec, skoczek czy pionek.

„Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 2” – w tej odsłonie poznacie bardziej zaawansowane zasady: nauczycie się bicia, matowania, obrony przed szachem i wykonywania roszad. Dowiecie się też, czym jest pat i debiut szachowy oraz do czego służy zegar.

„Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 3” - zapozna Was z metodami obrony przed atakiem przeciwnika i nauczy jak skutecznie odpierać jego groźby, niejednokrotnie przechodząc do kontrataku. Kurs omawia kolejne etapy gry szachowej (debiut, gra środkowa, końcówka) oraz motywy taktyczne przydatne do późniejszych, samodzielnych rozgrywek.

Każdy z kursów składa się docelowo z 10 lekcji. W przypadku trzeciej części – dodajemy je sukcesywnie, dlatego zaglądajcie na platformę OSE IT Szkoła. Lekcje, oprócz pigułek wiedzy, zawierają diagramy przedstawiające starannie dobrane pozycje szkoleniowe, ułatwiające utrwalanie nabytych umiejętności.

Dodatkowo, na zakończenie każdego kursu, możecie sprawdzić, ile zapamiętaliście. Pamiętajcie, by po zdanym teście wiedzy pobrać na swoje urządzenie imienny certyfikat!

Do korzystania z naszych kursów zachęcamy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, nauczycieli, rodziców i wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Przekonajcie się sami, że nauka gry w szachy to świetna zabawa!

WAŻNE! Organizując zajęcia z „Kursem podstawowym nauki gry w szachy” w swoich szkołach, świetlicach czy domach kultury, możecie włączyć się do Europejskiego Tygodnia Kodowania. Wystarczy, że zgłosicie to wydarzenie na codeweek.eu/add. Wówczas zostanie ono wliczone do puli inicjatyw odbywających się w naszym kraju. A tym samym - pomoże Polsce po raz kolejny znaleźć się w czołówce tej przyjacielskiej rywalizacji. Wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie na stronach codeweek.eu.

 

{"register":{"columns":[]}}